Висла длабока за ракометарите на Вардар, убедлив пораз во Полска

Во првиот натпревар од осминафиналето на ЛШ, ракометарите на Вардар загубија на гостувањето во Полска 32:26. Реваншот е во Скопје за седум дена, а Вардар ќе има мошне тешка задача да јa надомести негaтивaтa.

Вардар одлично го започна вечерашниот дуел во Полска, отвори со високи 3:0 по првите три минути, но на крилјата на домашната публика, Висла брзо се отрезни и за кратко израмни на 3:3.

До 26. минута од првото полувреме се играше агресивен и брз ракомет со гол за гол, но Висла  тогаш прв пат стекна осетлива предност (12:9).  Тренерот на Скопјани свика тајм-аут, Вардарци се консолидираа и на полувреме заминаа со пристојни два гола негатива (14:12).

Скопјани исклучително лошо го стартуваа и вториот дел, во кој играа безидејно во нападот и меко во одбраната. Притоа промашија два седмерци (Дибиров и Марковиќ). Висла имаше огромна поддршка од навивачите и во еден момент стигна до огромна предност од девет голови разлика (28:19).

Шпанскиот репрезентативен голман, Родриго Коралес беше непремостлива пречка за Вардарци, „спушти ролетни“ на својот гол при што на црвено-црните не им преостана ништо друго, освен да ја намалат разликата.

До крајот, Вардар преку Душебаев намали на минус шест голови (32:26), по што стана јасно дека во Скопје, на црвено-црните ќе им треба чудо да се пласираат во ТОП8 фазата. Токму Душебаев со 10 голови беше прв стрелец во редовите на Вардар, а Тимур Дибиров запиша за него скромни пет голови. Иван Никчевиќ со шест погодоци беше најефикасен во полскиот состав, кој следната сабота ќе гостува во Скопје.

Единствена светла точка кај Вардар беа неговите верни Комити, кои патуваа речиси 26 часа за во салата да влезат на 15. минути пред крајот од дуелот.