Големи нереди на финале на чешки Куп

Со гол во 90-та минута Спарта Прага го совлада големиот ривал Викторија Плзењ 2-1 во големото финале на Куп на Чешка и заслужено ја освои двојната круна во оваа земја откако пред неколку дена стигна и до шампионска титула.

До 80-та минута од мечот немаше голови а тогаш почна прав огномет. Прво со автогол на Сампсон Двех Спарта Прага поведе, а Викторија Плзен израмни во 87-ма минута преку Томаш Чори. И кога сите мислеа дека ќе се оди во продолженија, најдобриот фудбалер сезонава на Спарта Прага, Вељко Бирманчевиќ со гол во 90+1’ минута и донесе победа на екипата од главниот град.

Веднаш после тој момент на терен упаднаа хулигани од трибината на Плзен кои дојдоа до противничката трибина зад другиот гол и ги провоцираа навивачите на Спарта Прага.

Набрзо почна општ хаос и пресметка, а специјалната полиција ги раздвојуваше завојуваните страни: