Спринт на Мурињо за победата во неговиот меч број 1.000

Фудбалерите на Рома синоќа го совладаа Сасуоло и заедно со Наполи и Милан се единствените екипи со 3 од 3 на стартот. За Жозе Мурињо победата значеше многу. Ја прослави во свој стил.

Жозе Мурињо одбележа голем јубилеј од 1.000 натпревари како тренер во неговата дводецениска кариера, а за да го памети по убаво се погрижи Стефан Ел Шарави со гол во 91-ва минута за конечни Рома - Сасуоло 2:1.

Римјаните синоќа поведоа со голот на Кристанте во 37-ма минута, Ѓуричиќ израмни во 57-ма, а Ел Шарави на мајсторски начин му донесе триумф на Мурињо кој збесна од радост и трчаше по аут линијата.

Португалецот бележи 64% победи како тренер и има скор од 638 победи, 205 нерешени и 157 порази.

Првото тренерско искуство Мурињо го имаше во Бенфика во 2000-та година, кога како асистент го замени Јуп Хајнкес кој го отпуштија по само 4 кола.

Потоа ја водеше Леирија од Португалија, а се прослави со Порто кога во 2004-та освои Лига на шампиони и им ги донесе сите трофеи.

Специјалниот продолжи да работи со големи клубови во Англија, Италија и Шпанија како тренер на Челзи, Интер, Реал Мадрид, Манчестер јунајтед и Тотенхем.

Има вкупно 25 трофеи од кои по два трофеи во ЛШ и ЛЕ.

13 септември 2021 - 07:29