таг: жозе мурињо

Како Мурињо со помош на Занети и Пандев ги неутрализирал Меси и Дани Алвеш

Од историската сезона на Интер со Мурињо кога ја освои тројната круна поминаа 9 години. Но тоа е приказна која се раскажува и ќе се раскажува, бидејќи е посебна ем затоа што ја оствари посебниот, ем затоа што една од важните алки во тимот беше нашиот најдобар фудбалер. Повеќе

Убаво е да се шегувате на сопствена сметка како Специјалниот

После брат му на Рајан Гигс, букмејкерската куќа Paddy Power сними рекламна кампања и со својот нов амбасадор, Жозе Мурињо. Целата реклама зборува за интересните моменти низ кариерата на Жозе, кој имаше и големи падови како тренер. Повеќе

Ќе те трпи тебе Мурињо да дрндаш цела вечер

Жозе беше една од многуте ѕвезди синоќа на гала манифестацијата The Best, организирана од ФИФА. И го викнаа на сцена да му постават пар прашања, ама водителката Иларија Д’Амико (жена на Буфон и најпозната италијанска тв ѕвезда) како да се подзаборави малку па овој си отиде. Повеќе

Мурињо го подрече Линделоф

Португалецот работи како стручен коментатор, гостува по емисии и студија, а на Скај Спортс почна да зборува за шведскиот стопер Линделоф од Манчестер. Само што кажа дека не е баш добар во воздух (he is not so special in the air), овој го потврди тоа на загревањето во живо. Повеќе

Сите 99 гола на Интер во триплета сезоната

Горан Пандев, Самуел Ето, Диего Милито, Снајдер, Мајкон, Деки Станковиќ, Марко Матераци, Хавиер Занети, Иван Кордоба - каква банда предводена од Жозе Мурињо кои во 2009/2010 освоија Лига на шампиони, Серија А и Копа Италија. Повеќе

Мурињо заплака од што му фали фудбалот

Имаше Жозе летово неколку примамливи понуди да преземе екипа (Њукасл и пар други англиски плус богата понуда од Кина), но арогантно изјави дека реномето не му дозволува да се бори за вториот дел од табелата. Ама на крај го стигна мака што не тренира никого во моментов. Повеќе

Твит на денот за високиот триумф на Манчестер Јунајтед

Откако паузираше цела година од тренирање, Жозе Мурињо нема тренерски ангажман ниту оваа сезона, но затоа почна да работи како стручен коментатор за Скај Спортс. Деби за анализа му беше Манчестер Јунајтед - Челси, по што Гери Линекер се отвори со јак штос. Повеќе

Не се заборава одговорот на Мурињо до македонската новинарка

8 август е датум кој не потсеќа на УЕФА Супер Купот кој се одржа во Скопје пред две години. Денот кога на Градски истрчаа Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид. Денот кога Жозе Мурињо доби прашање од Наташа на која и го даде еден од најјаките мурињовски одговори откако е тренер. Н е п о в т о р л и в о. Повеќе

Како Мурињо си го даде прекарот „The special one“

Никој не знаеше што мустра е се додека не се отвори во Премиер лигата. Дојде во Челси како ептен изненадувачки европски првак со Порто и уште на неговата промоција почнаа циркузите. Поминаа точно 15 години откако сам за себе си кажа дека е таков каков што е и сега. Повеќе