Македонија од сјај до очај против Украина - од 2:0 до 2:3

Македонската фудбалска репрезентација вечерва на „Тодор Проески“ арената во Скопје ги одигра најдоброто и најлошото полувреме во последните неколку месеци. Од транс, прекрасни напади и еуфорични 2:0 против далеку поскапата селекција до пораз на крајот.

Во отсуство на селекторот Благоја Милевски кој поради црвениот картон со Малта во првото коло вечерва беше на трибините, Македонија од клупа ја водеше неговиот помошник Роберт Стојановски.

Црвено-жолтите излегоа во најдобриот можен состав во моментов, со исклучок на отсутните Миовски кој е повреден и Чурлинов кој е хоспитализиран поради болест.

Македонија истрча со стандардните 11: Димитриевски, Ристовски, Муслиу, Зајков, Ашковски, Алиоски, Адеми, Барди, Елмас, Трајковски и Несторовски.

Од друга страна, новиот украински селектор Сергеј Ребров го повтори составот на неговите претходници, со крајно млад состав и фудбалери на просечна возраст до 20-21 година. Украина истрча со премиерлигашките играчи Мудрик, Забарњи и Миколенко, а во самиот напад беше и искусниот капитен Јармоленко.

Македонската селекција тргна офанзивно, со отворен гард и бараше брз гол. Иницијативата резултираше со погодок во 31' минута кога главниот судија Сан од Швајцарија гледаше ВАР и досуди пенал.

Реализатор Енис Барди за огромна радост на преку 20.000 гледачи на „Тодор Проески“арената во Скопје.

Само осум минути подоцна, моментумот и еуфоријата ја распали и Елиф Елмас со фантастичен еврогол од 20-ина метри. Делириум на трибини.

На полувреме Македонија замина со убедливо водство од 2:0.

На почетокот на вториот дел, нашата селекција свесно и ја препушти иницијативата на Украина која речиси без никаков посед ни шанси за гол намали на 1-2 преку младиот стопер Забарњи во 62' минута.

Практично без игра Украинците после само пет минути дојдоа до израмнување 2:2 преку нововлезениот Конопља. Од тој момент нашата игра како комплетно да исчезна а капак на се беше и црвениот картон на Висар Муслиу во 72' минута.

До крајот Украина ја сочува предноста и практично без спектакуларна игра однесе три бода од Скопје.

Следен противник на Македонија е лидерот во групата Англија, во понеделник на „Олд Трафорд“ во Манчестер.

16 јуни 2023 - 22:36