таг: ждрепка

Јуве го доби Монако, Мадрид ќе гори

По невообичаено 15 минутно доцнење беа извлечени двојките за полуфиналето во Лигата на шампионите. Јувентус имаше среќа, Атлетико Мадрид ич. Повеќе

Конфликтот на Ердоган со Холандија можен проблем за УЕФА

Во случај вечерва Бешикташ да го мине Олимпијакос (1:1) и Ајакс Копенхаген (1:2), УЕФА ја разгледува можноста да спречи евентуална средба на турскиот и холандскиот тим во четвртфиналето. Повеќе

Рома оди на Лион, Мурињо и Златан во студениот Ростов
Ждрепка за Лига Европа

По релативно неочекуваните резултати, од Лига Европа се простија Тотенхем, Шахтјор, Атлетик Билбао, Фиорентина и Зенит а паровите за осминафинале попладнево беа извлечени во Нион. Повеќе

Кога ќе дознаеш дека Арсенал доаѓа во твое маало

Ждрепките на кои се влечат паровите од најстарото натпреварување на светот во Англија се следат со посебна драж. Така навивачите на петтолигашот Сутон кој се наоѓа во истоименото лондонско предградие паднаа во транс кога дознаа кој ќе им гостува во 5. рунда. Повеќе

Род Стјуарт пијан влече ждрепка за шкотски куп

Шкотскиот фудбалски сојуз реши да го викне Род Стјуарт на извлекувањето на ждрепката за 5. коло од купот и не згреши. Освен што Род дојде во студио ќор пијан. Повеќе

Француски шестолигаш се израдува на ждрепката за Куп

Полу-аматерскиот шестолигаш Биариц од истоименото градче кое има околу 25.000 жители со душа ја чекаа ждрепката за 9. коло од Купот на Франција. Прво дознаа дека ќе бидат домаќини, а потоа ерупција од задоволство кога дознаа дека противник ќе им биде Рен, 115-години стариот клуб кој е еден од основачите на Лига1. Журката можеше да почне. Повеќе

Што правел Трамп во англискиот фудбал во ’91-ва?

Во декември 1991. година, идниот претседател на САД учествувал во ждрепката за четвртфиналето на англискиот Лига Куп. Ни крив ни должен, се испоставило. Повеќе

Барселона на Сити, Лестер во лесна група
Извлечени групите за Лига на шампионите

Вечерва во Нион се извлече ждрепката за новата сезона во Лигата на шампионите. Во групната фаза ќе гледаме неколку мега дерби средби како тоа меѓу Атлетико - Баерн и Реал - Дормтунд. Повеќе

Рома против Порто за влез во групите од ЛШ

На денешната ждерпка во Нион беа извлечени двојките за плеј-оф натпреварите во Лига на шампиони. Повеќе