таг: затвор

Хит книга со совети за преживување во (британски) затвор

Дали риба во конзерва е вредна затворска валута? Дали ако имаш неконтролирано мокрење ти следи самостојна ќелија? Книгата на Карл Катермон го издигна на ниво на херој помеѓу неговите колеги-затвореници, а до сега кружеше како фотокопија. Утре, 20.06, го издава престижниот Пингуин. Повеќе

Интервју со поранешниот бразилски претседател Лула во затвор
Адвокатот на Трамп ќе лежи во затвор скоро како ресорт

Мајкл Коен во понеделникот почна со служење на 3-годишната казна затвор за лажење пред американскиот Конгрес и уште нешто ситно, на околу 100 и нешто километри од Менхетен во еден од „10-те најудобни затвори во САД“ според Форбс. Повеќе

Руски затворски лајфхакови
Осуден педофил ќе добие пензија од 1,8 милиони долари додека е на робија

Американските власти не можат да ја спречат исплатата на пензија на педофилот доктор освен ако Конгресот не го смени федералниот закон, без разлика што тој моментално отслужува затворска казна. Повеќе

Aна Каренина во Сомалија

Мoхамед Баруд имал 31 година и само што се оженил, кога бил осуден на доживотен затвор, само затоа што се осудил да напише поплака до властите. Една книга му го спасила животот. Повеќе

Каде ќе лежи Ел Чапо?

Американскиот суд го прогласи за виновен мексиканскиот убер нарко-бос Јоакин Ел Чапо Гузман, и му одреди затворска казна која ќе трае до крајот на неговиот живот. Следен чекор е да утврдат кое ќе биде новото престојувалиште на Ел Чапо. Повеќе

Човекот кој во затвор држел предавања за Пруст

Mинатата година излегоа ни помалку ни повеќе туку три книги на англиски, поврзани со еден подзаборавен полски уметник и дипломат, Јозеф Чапски (1896-1993). Неговиот живот е одлична илустрација за екстремите на европскиот 20 век. Повеќе

Освојувачот на Светско првенство Винченцо Јаквинта осуден на 2 години затвор

Поранешниот напаѓач на Јувентус и репрезентацијата на Италија Винченцо Јаквинта денес е осуден поради поседување огнено оружје и соработка со мафијата Ндрангета. Повеќе