таг: вардар

Was ist das? Das ist Vardar!
Лига на шампиони

Во најтешкиот натпревар сезонава, против некогашниот европски првак Кил, ракометарите на Вардар загубија 28-27 но поради триумфот на гости пред седум дена со гол повеќе одат на историскиот втор Фајнал Фор каде ќе го бранат златото! Повеќе

Највозбудливиот дриблинг од македонското „Ел Класико“

Пелистер и Вардар одиграа меч за заборав и тоа е далеку од големо дерби како што беше порано. Досадата од фудбал која заврши 0:0 на крајот ја разби еден навивач кој го доби дуелот еден на два. Повеќе

Кој им ги украде на Вардарци дресовите од Рома?

Во 2003-та година Вардар се сретна со Рома во рамките на Купот на УЕФА. Одиграа две средби. После првата на враќање од Рим некој ги ограбил фудбалерите на Вардар. Веројатно на аеродром. Повеќе

Дајте му ги дресовите на Велешанецот, само тој ги заслужува

Кога еден клуб е закован за дното, бележи слаби резултати, се бори за опстанок и на крај дури испаѓа од лига, навивачите со право бараат оставки од управата, бараат играчите да си одат, а претходно да ги соблечат дресовите зошто не се достојни да ги носат. Повеќе

Соопштение на навивачите на Вардар пред Розенборг

Најдобрата сезона на Вардар на европска сцена полека доаѓа до самиот крај. Одисејата низ континентот завршува во Скопје, во четврток против Розенборг а Комити имаат посебна желба. Повеќе

Сега Шверцери Чаир со поздрав до Комити

За време на дербито меѓу Шкупи и Вардар кое Чаирчани го добија 2-0 со два маестрални гола, домашните навивачи извадија парола како одговор на Комитите од пред некој ден. Повеќе

Комити со поздрав до навивачите на Шкупи од Чаир

На првиот меч од осминафиналето на Купот на Македонија Вардар и Шкупи одиграа 1-1 во Ѓорче. Времето дожлдиво, фудбалот стандардно слаб, трибините полупразни и само еден интересен детал. Повеќе

Парола за Ратко Младиќ на мечот Зенит - Вардар

Зенит е предаден на Дисциплинската комисија на УЕФА бидејќи беше забележан транспарент со политичка содржина на синоќешниот натпревар од Лига Европа против Вардар во Санкт Петербург. Навивачите на Зенит напишаа „Ратко Младиќ - херој на Србија“ и со тоа клубот ризикува казна од еден натпревар без публика. Повеќе

Паролата со која Чкембари им честитаа роденден на Комити

Вечното дерби на македонскиот фудбал пак беше како во некои поубави времиња - многу пиротехника, вербални поштапалици, гостинска публика која касни пола саат зошто не ги пуштаат на време, фантастично корео на Комити и една досетлива парола од Битолчани по повод 30-от роденден на домаќинот. Повеќе