таг: твитер

Знаев да кажам Борусија Менхенгладбах, ама на учителката ѝ беше гајле

Твитер неодамна реши како пробен балон да пушти можност од употреба на 280 карактери во еден твит, нешто што до неодамна беше незамисливо. Оваа привилегија најпрво им е дадена на посебни корисници, а од неа најмногу се израдува германскиот бундеслигаш со најспецифично име. Повеќе

Милан му кажа фала на Твитер на мангупски начин

Популарната социјална мрежа на која сите бараат да се воведе опцијата „edit“, пушти срце со дуплирање на 140-те карактери. Некои спортски колективи и твитер корисници веднаш се отворија со твитови и се пофалија што сè можат сега да се направат. Повеќе

Твитер забрани РТ и Спутник да купуваат реклами на социјалната мрежа

Забраната е објавена денес, важи одма и вклучува прекинување и на актуелните реклами што двете новински мрежи ги имаат на Твитер. Одлуката за блокирање на медиумите се базира на анализите на компанијата и заклучоците на американските тајни служби за мешањето на РТ и Спутник во американските избори. Повеќе

Руската амбасада и шпионажата на Светско

Вработените во руската амбасада во Лондон истролаа еден тамошен лист којшто пишува дека Англичаните со себе на Светско ќе носат и разузнувачки тим кој би спречил евентуална шпионажа. Русиве им одговараат ’поарно да си земете фудбалски тим’ со алузија дека сегашниот не им го бива. Повеќе

Не го закачај Перо Антиќ на Твитер

Кошаркарите на белградска Црвена звезда тргнаа во одбрана на пехарот од АБА лига а во таа намера голема помош ќе имаат од Антиќ. Секогаш има и такви на кои должноста им е да се ’рчкаат по социјалните мрежи ама Скопјанецот има спремен одговор. Повеќе

Па ако не, да не даваме пари за реклами?
Главната уредничка на РТ до американските медиуми:

Терајќи по веќе утврдената што е постаро Русинот или заверата, во најновата епизода изненадени и навредени Американци драмата се одвива околу тоа што рускиот РТ се рекламирал Твитер. Повеќе

Не дозволувајте Твитер да го расипе афористичниот жанр

Вчера, 26.9, Твитер почна со тестирање на нов модел кој дозволува 280 наместо досегашните 140 карактери. Бизнис причините се едно, но што е со оние кои имаат врска со ефектноста на кратката мисла? Ако не па и хаику нека се предефинира ко епска песна. Повеќе

Твитер потврди дека никогаш нема да го блокира Трамп

Дали затоа што во секој момент може да твитне нешто што ќе заврши со смрт на десетици илјади луѓе, дали затоа што редовно игра по живци на јавноста со гранично расистички твитови или затоа што народ не сака да си легнува во паника од тоа што ќе твитне американскиот претседател во 4 и 20 сабајле, очекувањата на јавноста се дека Твитер ќе ја блокира и затвори сметката на Трамп. Е па, нема. Повеќе

Набљудувачот и набљудуваните: кога наш истражувач ќе почне да се занимава со Твитер

Често сме пишувале за лингвистички анализи кои се однесуваат на социјалните мрежи, кои станаа доминантен виртуелен „терен“, и тоа не само за јазичарите, туку и за психолозите, антрополозите, психијатрите, и секој оној кој сака да разбере како (побогу) функционира современиот човек со пристап до интернет. Но немавме локален пример за истото. Сè до сега. Повеќе