таг: талент

Како ѕверов го испуштија големите клубови?

Се вика Марио Лемина, има 25 години, а едно време беше дел и од Јувентус за кого настапи на 29 средби. После Јуве отиде во Саутемптон и таму му се губи трага на голема сцена. Сега најново е дека го бараат Арсенал и Манчестер Јунајтед. А како и не би. Повеќе

Кој е Жоао Феликс, малиот од Бенфика за кој зборува цела Европа

19-годишниот Жоао Феликс е главна ѕвезда на четвртфиналето во Лига Европа. Просто сам го совлада Ајнтрахт (4:2) со три гола и асистенција за 53 минути игра. Повеќе

Ајакс извади ново дете: најмладиот стрелец во клупската историја има 16 години

После 26 години рекордот на легендарниот Кларенс Сидорф како најмлад дебитант и стрелец во историјата на Ајакс, е срушен. Повеќе

Моќта на „сè уште не“: зошто страстите не се откриваат, туку треба да се развиваат

Советот на разни „тренери за живот“, коељовски настроени автори и мотивирачки твитови е - откриј ја својата животна пасија, и следи ја. Или пасивно чекај самата да ти се открие. Многумина во таквото чекање го минуваат животот. Повеќе

Талентот кој има 13 години и кој прави чуда во Германија

Јусуфа Мухоко важи за надобриот фудбалер на фудбалерите до 17 години на Борусија Дортмунд иако има само 13 години. Во полуфиналето на Купот на Германија против Баер Леверкузен, Јусуф се прослави со невиден гол а мечот заврши 1-1. Реваншот е во недела. Повеќе

Барселона првпат после 16 години без свое дете во составот

Валверде реши на терен од прва минута против Селта Виго да пушти една Барселона без играч од сопствената академија, нешто што не се случило уште од далечното гостување во Баскија пред цели 16 години. Повеќе

Стави го една минута да поигра или нема да освои титула

Некогаш најталентиран француски фудбалер на својата генерација, а сега најдобар другар со клупата за резерви. Поради конфликт со главниот тренер Унаи Емери, Бен Арфа не виде зелен терен со месеци. Повеќе

Уште една култна легенда од Чемпионшип Менаџер а не е Фреди Аду

Уште не си се логирал на Менаџер а веќе праќаш понуди до Тонтон Ѕола Мокуоко, Марк Кер, Ким Калстром и по можност Черно Самба. Повеќе

Е мој Џими, куќо стара

Некогашниот голем потенцијал на Лион Џими Брианд веќе пар сезони игра за Генгам. Вчера на мечот против Рен неговите славеа 2:0, вториот гол го даде токму Брианд, но мечот ќе го паметиме по неговото смешно промашување. Повеќе