таг: талент

Е мој Џими, куќо стара

Некогашниот голем потенцијал на Лион Џими Брианд веќе пар сезони игра за Генгам. Вчера на мечот против Рен неговите славеа 2:0, вториот гол го даде токму Брианд, но мечот ќе го паметиме по неговото смешно промашување. Повеќе

Зошто не постои „талентирано дете“?

Нова книга ја става под знак прашање нашата фиксација со коефициентот на интелигенција, и вели дека возрасните можат (ако сакаат и ако знаат) да му помогнат на речиси секое дете да стане „надарено“. Повеќе

Малиот кој гледа стари видеа од Зидан

На рулетите на Зи Зу уживавме додека играше во топ форма, а малиов кој допрва треба да напредува и во техника и во моторика, умее и да го повтори во една иста акција со која ги направи горди неговите родители. Повеќе

Фреди Аду - Од нов Пеле до продавач на правосмукалки

Компанијата Најк го прогласи за најголемиот фудбалски талент во историјата на САД и на 14 години му даде милион долари за спонзорство. Го споредуваа со Пеле, играше во Монако и Бенфика, а кариерата му се тумбаше по селата во Турција и Србија. Повеќе

Дете ти со топка да не се роди

Има таленти и таленти, ама вака на 8 години ретко кој може, особено рабона потегот па жбрц во канта. Повеќе

Нови мајстории од нашата голема фудбалска надеж

За големиот македонски талент кој уште во градинка го покажал својот силен удар пишувавме лани. Ја дрибла цела одбрана, ги полни мрежите од разни позиции, а неговата главна играчка за разлика од неговите врсници е фудбалската топка. Ренато Амет беше на проба во Вардар и доби пофални зборови од Александар Васовски, а веќе тренита година се кали во во школата на ФК Мондано каде го викаат „нашето злато“. Повеќе

Ме викаат корејскиот Меси, а јас сакам да бидам Ли Синг Ву

По суспензијата од ФИФА, чудото од Јужна Кореа цели три години не настапуваше за Барселона. Сепак тоа не го спречи да се врати и да почне да покажува зошто го сметаат за легитимен наследник на Лионел Меси. Повеќе

Скаути посетете го детево

Џабе што е две глави поголем од него. Малиов направи чудо од потег со кој го натера да седне и да се држи за глава од мака. Повеќе

Бундеслигата го има наследникот на Ноер

Со вакви паради и рефлекси, детево не е чудо што на едно видео има скоро 5 милиони прегледи, туку чудо е што знае до волку добро да брани на 7 години. Повеќе