таг: шах

Како се делка минијатурен шах
Што ги спојува Џон Вејн, Карузо и Дилан?
Додека се игра за новиот светски шампион во шах

Денес, 9.11, во Лондон почна серијата мечеви помеѓу актуелниот светски шампион во шах, Норвежанецот Магнус Карлсен и Американецот со италијанско потекло Фабиано Каруана (кој во живо може да се следи тука). Добар повод да видиме кои од актерите, писатели и музичарите сакале и играле шах.  Повеќе

Го памтите ли ова на МТВ?

Тие што биле помлади ќе се изнасмеат на фоткава, а постарите ќе се присетат на легендарниот Ристо Ничевски, првиот македонски шахист со освоен интернационален бал. Повеќе

Каспаров одговара прашања за шах
Светска шампионка во шах не оди во С. Арабија од принципи

Ана Музичук (27), украинската шахистка која е актуелен светски шампион во две брзи дисциплини (блиц и рапид), се откажала од одбрана на титулата и заработка од близу 250.000 долари поради борбата за правата за жените во Саудиска Арабија. Повеќе

Шаховскиот проблем од милион долари
Шпионот кој ме матираше
Шах и стеганографија

Дописниот шах во Втората светска војна бил забранет од сојузниците. Причина: тој наводно бил користен како медиум за стеганографија, или криење тајни пораки во такви кои делуваат сосема обично.  Повеќе

Шахот како екстремен спорт

28 годишниот Тимур Гареев симултано изиграл 48 партии шах. Со врзани очи. Додека возел точак. Повеќе

Норвешкиот шаховски генијалец кој победува со врзани очи
Магнус Карлсен - велемајсторот шампион

Најголемиот шаховски велемајстор на денешницата, Норвежанецот Магнус Карлсен ја одбрани титулата светски шампион откако во финалето го совлада Русинот Сергеј Карјакин. Повеќе