таг: премиер

Борис Џонсон за премиер е соодветен крај на мрачната декада

Армагедонот е на повидок. Борис Џонсон е тргнат кон бр. 10 и нема ништо неискрено, нерепутабилно па дури ни доволно скандалозно што тој може да направи што би ја спречило неговата партија да го избере. Тие ги знаат сите негови лаги, мрза и нарцизам, и пак не им е гајле. Повеќе

Вие како сакате, ама Борис Џонсон ќе биде следниот премиер на Британија

Во некој погоден дел кон крајот на летото, истрагата за исламофобијата на Борис Џонсон тивко ќе приврши со изјава како тоа неговите пишувања се неразумни и невкусни, меѓутоа дека и покрај тоа тој нема да биде избркан од партијата. Во тој момент, Борис ќе може да ја официјализира својата амбиција за главната позиција на бр. 10. Повеќе

Премиерот на Австралија побара да се решат проблемите со преносот на Светско

Малком Трнбол, премиерот на Австралија во директно обраќање до шефот на тамошниот носител на тв права за Светското побарал што поскоро да ги средат проблемите од техничка природа за народот да може да гледа Мундијал како што треба. Повеќе

Проблемите на земјата чиј премиер не победи на изборите

Новиот шпански премиер има еден очигледен и дебел проблем - никој не го гласаше за таму. Санчез на таа функција дојде искористувајќи легални системски решенија но ниедна политичка вештина и смисла за комбинаторики не може да му го даде неопходното политичко чувство и потврда дека претставува нешто што граѓаните го сакаат. Тоа се вика легитимитет, и се добива само на избори. Повеќе

Минатото на новиот владетел на Италија

Џузепе Конте е новиот премиер на Италија и тоа не од причина што е најдобриот кандидат на владејачката коалиција, туку затоа што новите коалициони партнери не можеа да се договорат за никој друг. Повеќе

Премиерот кој одработи ноќна смена во фабрика

За да покаже солидарност со работниците, словачкиот премиер одработи трета смена на подвижна лента во фабрика. Неговиот нов предлог за плати ги излудува работодавците.   Повеќе

Премиерот кој даде оставка поради несоница

Има повеќе причини зошто висок политичар би бил приморан да се откаже од привилегиите на својата функција, и тие најчесто имаат врска со пари или со секс скандали. Но има и ретки примери со кои не можеш а да не сочувствуваш, затоа што се за греота. Ова е еден од нив. Повеќе

Што мајка бара Норвежанец во Иран?

Поранешниот норвешки премиер бил задржан на вашингтонскиот аеродром и испитуван од остроумните американски служби. Им станал сомнителен откако во пасошот виделе дека пред три години го има посетено Иран. Пасошот бил диплломатски.  Повеќе

Запознајте го уметникот Еди Рама, премиер на Албанија

И покрај купот инфраструктурни, економски и други проблеми во Албанија, нејзиниот премиер наоѓа време и за сликање. Во моментов е во тек негова изложба во една од врвните светски галерии. Повеќе