таг: палермо

Уапсени 34 припадници на италијанската „костозглобна мафија“
Буквално крваво заработени пари

Групата учествувала во измама со здравствено осигурување во Палермо, во која наводно им кршеле раце и нозе на луѓе и местеле тоа да изгледа како од сообраќајна незгода, а за возврат добивале процент од осигурувањето. Повеќе

Нестогол е голгетериште, го мина и Кавани во Палермо

Кога дојде од Хрватска, кога успеа да стане капитен, па уште и да влезе во историјата на сицилијанскиот клуб. На македонскиот голгетер му беа потребни само три сезони да влезе во друштво на најдобрите 10 стрелци на Палермо. Респект. Повеќе

Нов гол на Несторовски, Македонецот во серија

По двата гола и асистенцијата пред почетокот на репрезентативната пауза, Илија Несторовски одново стрелаше за својот Палермо. Овојпат на гости против Козенца каде Илија го отвори резултатот во 34' минута. После само две минути Козенца израмни на 1-1 а Нестогол доби црвен картон поради приговор кон судијата во 91' минута (втор жолт) и нема да игра на следниот меч. Повеќе

Кога Иле не гаѓа тука е Алекс

Палермо има водство против Лече од 2:0. Стрелец на првиот гол е Александар Трајковски на кој му треба само 4 минути да го отвори резултатот. Повеќе

Кам бек на Нестогол со гол на асистенција на Алекс

Само 4 минути му требаа на Илија Несторовски да биде во терен за да се врати на голгетерските патеки. По отсуството поради повреда, капитенот на Палермо влезе во игра во 75-та минута, а во 79-та го отвори резултатот против Бреша на асистенција на Трајковски од корнер. Гостите сепак успеаа да израмнат во 92-ра за 1:1 и да ги симнат од тронот. Сицилијанците сега имаат 42 бода, еден помалку од Бреша. Повеќе

Што направи бе мајсторе?

Голема беше конкуренцијата на киксови и глупости во 2018-та, ама што го направи голманот на Асколи на гости против Палермо е врвот на сите автоголови. Овој сигурно сака што попрво да ја испрати и да ја заборави годината. Инаку Сицилијанците славеа 3:0. Трајковски беше стартер, Иле е повреден. Повеќе

Иле Несторовски има многу капитенски сенс

Македонскиот репрезентативец не е голем само затоа што дава голови и што достојно го брани сицилијанскиот дрес, тоа му е работа, туку и поради тоа што знае да повлече вистински капитенски потези и кога не оди на работа. Повеќе

Дуото на Македонија го однесе Палермо на челна позиција

Кога Нестогол и Алекс играат во прв тим, одма е друго. Палермо освојува бодови на гости кои го носат на лидерското место и тоа со натпревар помалку. Повеќе

Навивачите на Палермо го обожаваат Несторовски

Само трета сезона е дел од Палермо, а сицилијанците го сакаат и го ценат како икона. Пред официјалниот фан шоп на клубот имаше долги редици за да се стигне до фотка и автограм од капитенот кој сите ги пречека со насмевка. Повеќе