таг: палермо

Што направи бе мајсторе?

Голема беше конкуренцијата на киксови и глупости во 2018-та, ама што го направи голманот на Асколи на гости против Палермо е врвот на сите автоголови. Овој сигурно сака што попрво да ја испрати и да ја заборави годината. Инаку Сицилијанците славеа 3:0. Трајковски беше стартер, Иле е повреден. Повеќе

Иле Несторовски има многу капитенски сенс

Македонскиот репрезентативец не е голем само затоа што дава голови и што достојно го брани сицилијанскиот дрес, тоа му е работа, туку и поради тоа што знае да повлече вистински капитенски потези и кога не оди на работа. Повеќе

Дуото на Македонија го однесе Палермо на челна позиција

Кога Нестогол и Алекс играат во прв тим, одма е друго. Палермо освојува бодови на гости кои го носат на лидерското место и тоа со натпревар помалку. Повеќе

Навивачите на Палермо го обожаваат Несторовски

Само трета сезона е дел од Палермо, а сицилијанците го сакаат и го ценат како икона. Пред официјалниот фан шоп на клубот имаше долги редици за да се стигне до фотка и автограм од капитенот кој сите ги пречека со насмевка. Повеќе

Сите отпуштања на човекот кој тренерите ги третираше како чорапи

Газдата на Александар Трајковски и Илија Несторовски и официјално веќе нема никаква функција во Палермо, клубот од каде излегоа многу јаки фудбалери и клубот каде тренерите немаа право на грешка. Повеќе

Со какви навивачи си имаат работа Иле и Алекс во Палермо

Ма најдобри се, ова во наслов го кажуваме во позитивна конотација. Во Италија страста за фудбал е голема, ама во јужна Италија е огромна. На стариов во недела не му е битно што ќе јаде или дали задоцнила пензијава, туку најважно е му е да победи Палермо. Го среќава Пољакот Радослав Муравски, не ни знае за кого се работи и го прашува како се вика и потоа му урла на уво Фооооооооооорца Палермооооооооо. Повеќе

Нестогол продолжува да тресе мрежи

Фудбалерите на Палермо славеа убедливо на гостувањето против Карпи со 0:3 и се на само бод до лидерот на табелата Пескара. Точка на мечот стави Илија Несторовски во 74-та минута. Петти гол за него сезонава по 9 кола во Серија Б Повеќе

Несторовски е мајстор и од 20 метри

Со ваква голгетерска серија на македонските репрезентативци, Палермо може да биде спокоен. Со голот број 4 во осмото коло од Серија А, Илија Несторовски по 29 минута му донесе предност на својот тим на гостувањето против Лече. Трајковски има 3, а тоа значи дека 7 од вкупно 11-те досегашни погодоци на сицилијанскиот тим се на македонското напаѓачко дуо. Повеќе

Несторовски го реши Кротоне во 86 минута

Капитенот на Палермо се враќа во голгетерска форма во вистински момент пред двата меча на Македонија во Лига на Нации (13-ти со Лихтенштајн и 16-ти со Ерменија). По двата први гола сезонава против Перуџа, синоќа сам му донесе победа на својот тим во последните минути. Финта со лева, па мајсторски пласирана со десна за Палермо - Кротоне конечни 1:0. Повеќе