таг: оскари

Американското министерство за правда се вмеша во исправањето неправди околу Оскарите

Откако маката што филмаџиите ја имаат со стриминг сервисите како Нетфликс стигна до таму богот на Холивуд, Спилберг, да проговори околу тоа, сега и американските власти излегоа со свое гледиште на целата работа. Повеќе

Оскарот за монтажа 2019 нема да им го простат во скоро време

Доделувањето на Оскарот за монтажа монтиран во истиот стил како и филмот што ја доби годинешната награда. Авторот на клипов објаснува: „Бидејќи сфатив дека Оскарите не се доволно добро монтирани, сето она што го научив за филмска монтажа од годинешниот добитник на Оскар во оваа категорија, Боемска рапсодија, го земав и го употребив за подобрување на овој говор.“ Повеќе

Демонтажа на „најдобрата“ монтажа за годинава

Без разлика колку вие мислите дека е безмозочно што годинава Рами Малек во таа конкуреција го доби Оскарот за најдобра машка улога, луѓето што се занимаваат со монтажа се неспоредливо повеќе збеснати од тоа што Боемска рапсодија воопшто беше номинран во таа категорија, а не па што доби Оскар за истата. Повеќе

Марк Селигер // Опуштено по Оскарите
Спилберг: Да го мафнете тоа Нетфликсот од Оскари

Говорејќи на годишниот состанок по Оскарите, како гувернер на Академијата за филмски уметности и како Спилберг, режисерот се отворил против давањето Оскари за филмовите кои доаѓаат од стриминг сервисите (Нетфликс, Амазон прајм и сл.). Повеќе

Оливија Колман: од компир до Оскар

Помеѓу изненадувањата кои се случија на овогодинешното доделување на престижната награда, едно сигурно долго ќе се памти - тоа што до сега седум пати номинираната и фаворизирана Глен Клоуз сепак не ја доби. Но затоа пак Колман си заслужи посебен Оскар, за најчовечки говор. Повеќе

Некои фотки од доделувањето на Оскарите 2019
Слабо, многу слабо

Така амбициозно влеговме во годинешните Оскари што на плеќите на минатогодишниот успех надлежниот гатач за Оскари и слични церемонии се осоколи да го предвидува и победникот за најдобар филм. Иако само по себе успех е и што се погодени 10 од 13, крајниот резултат не е ни приближно триумфален како минатогодишните 13 од 13. Повеќе

Оскарите погледнати низ очите на еден етнолог
Пред вечерашното 91-во доделување

Кога ќе се спомне „фолклор“ обично се мисли на луѓе во народни носии кои играат пајдушко. Ама ако тие носат познати модни брендови, ја пеат „Шелоу“, и веруваат во Оскаровска клетва, тоа пак е фолклор. Повеќе