таг: нхл

Нема да го носиш Џокер на копачките, имаш забрана

Во американската НФЛ лига, ресиверот на Кливленд Браунс, Одел Бекам влегува во игра 9 недели во првенството со копачки произведени од Nike а на кои основен мотив е ликот на Џокер, антихеројот во DC Comics. Ама... Повеќе

Со еден гол да влезеш во историја на американскиот хокеј

Андреј Свечников има 19 години и игра за Каролина Хурикејнс. Во ситуација кога Овечкин брка историја за најдобар стрелец во историјата на НХЛ, младиот Свечников на мечот против Калгари (2:1) постигна лакрос-гол, погодок од зад голот, нешто што се видело на Светски првенства во хокеј но не и во НХЛ. Повеќе

Петр Чех смени спорт, ќе игра хокеј во четврта англиска лига

Изминатово лето легендарниот чешки голман Петр Чех ја заврши фудбалската кариера и сега ќе се посвети на втората своја голема љубов од детството - хокејот. Повеќе

Кога ќе ја чукнеш колата на НХЛ ѕвезда, па ќе му оставиш писменце

Тајлер Сегин важи за еден од подобрите хокеари во најдобрата светска лига НХЛ. Игра за Далас Старс, и веројатно тоа ќе го спаси оној што му ја чукнал колата од плаќање оштета. Повеќе

Обичен дечко против НХЛ хокеар
Коментаторов да слави втор роденден

Пјер Мекгваер е американско-канадски коментатор на хокеј. Важи за стручен аналитичар кој на мечот меѓу Колумбус Блу Џекетс и Тамба Беј ќе изгубеше глава од силината на пакот. Повеќе

Како почнала традицијата шампионите во НБА да одат во Белата куќа кај претседателот

И не само од НБА, туку од сите најголеми спортски првенства во САД, шампионите регуларно почнале да ја посетуваат Белата куќа во ’80-те кога на власт најчесто биле претседатели од Републиканската партија: прво Реган, а потоа и Џорџ Буш. Повеќе

34.798 мечиња фрлени на хокеарски натпревар во САД

Традицијата стара повеќе од 25 години значи секој декември околу Божиќ, на еден хокераски дуел во Америка на мразот да се фрлаат илјадници плишани мечиња и играчки. Сите одат во благотворни фондови за деца. Повеќе

Олимпијада без хокеј к’о подрум без ајвар

За време на неодамнешната посета на Канада, претседателот на Светската хокеарска федерација Рене Фазел соопштил дека Меѓународниот Олимписки Комитет размислува за сериозни измени во машкиот хокеарски турнир на Олимпијада. Повеќе