таг: наместени натпревари

Пред две години местел мечеви за пари, а сега е во полуфинале на Ролан Гарос

Италијанскиот тенисер Марко Чекинато го направи најголемото изненадување на Ролан Гарос откако го совлада Новак Ѓоковиќ во најдобриот меч на турнирот досега, и се пласираше во полуфинале. Повеќе

И Џани Инфантино, шефот на ФИФА, има путер на глава

Актуелниот претседател на ФИФА Џани Инфантино е обвинет за „прогледување низ прсти“ за скандалот во турскиот фудбал со наместени натпревари пред пет сезони кога му беше десна рака на Платини во УЕФА. Повеќе

Автоголот кој плаче за истрага

Колку треба да е слеп човек за да не помисли дека мечов е штелуван? Се работи за екстремно лудачки автогол кој падна во 87-ма минута во украинската втора лига и единствен гол на средбата. Екипите се на средина од табелата. Полиција дали се слушаме? Повеќе

Ќе ја штелуваш за 50че?
Барселона Б победила 12:0, противникот го местел резултатот?

Вториот тим на Барселона во моментов е прв во третата шпанска лига Сегунда дивизион група 3. Минатиот викенд играле против убедливо последниот Елденсе и славеле 12:0 но противнички фудбалер открил дека негови соиграчи го „штелале“ резултатот. Повеќе

Судијата кој измисли пенал на квалификациски меч за Светско доби клоца од ФИФА

Џозеф Лампеј може слободно да ја соблече судиската униформа и да заборави на судењето, бидејќи Светската куќа на фудбалот му изрече доживотна суспензија за глупоста што ја направи лани. Повеќе

Како се местат пријателски натпревари на подготовките
Бегај од допуна

Смешни пенали, повторување на изведувањето на промашените пенали, продолжување на времето од 7 до 10 минути и уште многу спорни коефиценти во кладилниците и големи милионски суми на пријателски натпревари. Повеќе

Фудбалерот кој го откри најпознатиот наместен меч во Европа
„Или ќе изгубиш и ќе заработиш или само ќе изгубиш“

Твојот клуб игра за опстанок против најсилниот тим во Европа во тој момент кој со победа станува шампион. На маса ти нудат многу пари и соиграчите те убедуваат да се договорите затоа што и онака немате шанси да опстанете во лигата. Сторија за судскиот процес „Валенсиен-Марсеј“. Повеќе

Апсења во Турција, политика или спорт?

Турската полиција денес привела 38 лица кои се сомничат дека „ја наместиле управата на Фенербахче" во периодот на истрагата за корупција пред 5 години кога Фенербахче беше исфрлен од Европа. Повеќе