таг: најк

Патиките на Најк што ја пореметија дисциплината маратон

Во процедура која е стандардно резервирана за стероиди и нови допинг суплементи, World Athletics (поранешна ИААФ) спроведе истрага дали користењето на Најк Вејпорфлај патиките е исто што и мамење, и како резултат на тоа се очекува да ги промени правилата. Повеќе

Како речиси половина милијарда долари во фејк Најк влегоа во САД

Мобилни за една употреба, лажни мејлови и лажни компании помагаат за на крај да се испорачаат огромни количини Најк (нешто ситно и Луи Витон чевли) во САД. Повеќе

Како Најк невешто искористи песна на Делиите

На 1 јуни, најпознатиот светски бренд за спортска опрема Најк го објави рекламниот спот од кампањата „Dream Further“ на кое во пар секунди се слуша скандирање „Ко не скаче, тај је гробар“, извадено веројатно од некоја снимка од белградското дерби Звезда - Партизан. Повеќе

За да му удоволи на американскиот пазар, Јуве ги тргна 116 години старите штрафти

Официјалната домашна варијанта на дрес на Јувентус за новата сезона 2019/2020 ја претставија овој месец, но на интернет се зборува за неа уште од минатата есен. Навивачите поделени. Повеќе

Најк Пекинг 99
Според договорот со Најк, ако Роналдо пропушти повеќе од 90 дена, ќе остане без 12 милиони евра

Најдобриот играч на сите времиња според многумина, има астрономски договор со американскиот гигант за спортска опрема. Португалецот, како амбасадор на Најк треба да го чува своето тело и да не отсуствува од фудбалските терени повеќе од договорениот период. Повеќе

Како Најк стана милијарди долари вредна компанија
До кампањата и пред неа

Како што е неспорно дека Најк помогна во агендата и борбата на Колин Каперник, така е неспорно и дека хејтот што кампањата го доби во САД направи правичниот дел од јавноста инстантно да заборави дека станува збор компанија која им дава понижувачки плати на работниците во фабриките во југоисточна Азија и затајува милијарди долари данок низ цел свет, без да дискриминира дали тоа е Европа, Африка или Америка. Ова е првата видео реклама од соработката. Повеќе

Најк потпиша договор со играчот кој не стана на химната - во САД сега горат нивни производи

Синоќа компанијата Nike соопшти дека 30-годишниот играч во американски фудбал, Колин Каперник ќе стане нивно официјално лице во новата рекламна кампања со светски познатиот слоган Just Do It. Тоа предизвика бурни реакции во Америка. Повеќе