таг: монпеље

Европскиот првак падна во Јане Сандански

Ракометарите на Вардар го совладаа Монпеље, но не го освоија второто место во А групата. Не беше нож до коска да се победи францускиот противник, но ако Веспрем загубеше од Кјелце Црвено црните ќе добиеа малку полесен противник во осминафинале. Повеќе

Едни кикирики па може да ти направат беља

Синоќа во Франција играа Монпеље и Лил. Гостите славеа 0-1 иако во 80’ минута Монпеље можеше да израмни на неферски начин. Откако домашните навивачи го гаѓале голманот на гостите Мајк Маињан со кеса кикирики, овој ја исфрлил топката во аут за да се пожали кај судијата. Ама овие си ја изведоа ко ништо да не било па Маињан мораше да спасува чист гол. Повеќе

Прво па машко - Вардар го победи европскиот шампион Монпеље!
Лига на шампиони

И покрај благиот песимизам меѓу навивачите во однос на изгледот на новиот Вардар, момците кои го носат „црвено-црниот“ дрес храбро се изборија за голема победа на стартот од Лигата на шампионите 24:27 (11:12) Повеќе

Луди одбрани на новиот голман на Вардар

Ракометарите на Вардар со целосно изменет состав влегуваат во новата сезона која што ја отворија на гостувањето кај актуелниот европски шампион Монпеље. Новиот голман, српскиот интернационалец Дејан Милосављев во првиот дел од мечот направи шоу! Повеќе

Што рече Таки кога на Вардар му падна Монпеље

Иако навидум изгледаше лесно што ете при еден моќен ПСЖ во полуфинале на Вардарци им се падна Монпеље, сепак нашиот повремен колумнист по кој знае кој пат излезе во право. Повеќе

Монпеље е нов европски првак
Лига на шампиони

Со неверојатна игра во финалето против Нант на нашиот Лазаров, ракометарите на Монпеље славеа 32-27 и заслужено стигнаа до својот втор европски пехар. ПСЖ третопласиран откако минимално го совлада Вардар. Повеќе

Не личеше ова на Вардар

Монпеље и Нант се финалисти на годинашното издание на Ф4 во Келн. Европскиот првак целосно потфрли во сите сегменти од играта и за жал останува без историска шанса да стане првиот тим кој ја одбранил титулата. Повеќе

Што треба да знаеме за Монпеље - противникот на Вардар на Ф4

Дваесет и три дена го чекаат Вардар до историскиот втор Фајнал Фор каде прв ривал во борбата за одбрана на златото ќе му биде тимот кој ја елиминираше Барселона во осминафиналето. Повеќе

Една буква многу значи, прашајте ги во Монпелје

Францускиот фудбалски клуб Монпелје доби грешно печатени дресови на кои името на клубот наместо со две букви ’Л’, им го напишале со едно па морале да се снаоѓаат. Повеќе