таг: лучано спалети

Што е работата со еден од најдобрите напаѓачи во Серија А?

Кога пред две години Мауро Икарди две илјади пати го прашаа за Реал Мадрид, тој одговори дека ќе остане во Интер додека не го избркаат на сила. Тогаш делуваше смешно, но денес е јасно дека попрво Занети ќе отиде во Јувентус отколку Икарди да добие нов договор. Повеќе

Хобито на Спалети

Еден ден откако обезбеди пласман во Лига на шампиони со Интер, Лучано Спалети објави фотка на Инстаграм од својот плакар наменет за дресови. Повеќе

Спалети, стави ја Ванда нека игра против Ајнтрахт на реваншот

Тренерот на Интер ќе има тешка задача да склопи екипа за реваншот со Ајнтрахт Франкфурт во Лига Европа во четврток. По првите 0:0 во Германија, на „Меаца“ нераѕурите ќе бидат практично без пола екипа поради повреди и суспензии. Повеќе

Интер убедливо најгледан после 11 кола
Грозница скудето

По 11 кола во Серија А, Интер е екипата која донела најмногу гледачи на стадионите: во просек по 58.360 гледачи, пред Милан и Наполи. Повеќе

Рекорден старт на Интер подобар и од времето со Мурињо

Ако треба да се оценува, Интер е за 10-ка, изјави Лучано Спалети. И во право е бидејќи за разлика од ланската сезона во истиот период тимот има дури 15 бода повеќе, а тоа е скок од 14-то на 2-ро место. Повеќе

Интер ли е Барса ли е?

Миланскиот клуб после долго време е прв на табелата а најголеми заслуги за тоа има тренерот Лучано Спалети кој конечно ги намести сите коцки кај „Нераѕурите“. Синоќа ја победија Сампдорија 3:2, а вториот гол на Мауро Икарди беше после акција ала-Барселона. Повеќе

Колкави плати земаат тренерите во Италија

Не е дека се близу абнормалните суми од англиската Премиер лига, ама па не е и дека слабо земаат. На пример, тренерот на Јувентус Масимилијано Алегри има плата од 7 милиони евра годишно што е астрономска сума во однос на она што го заработуваат тренерите  на тимовите од долниот дел на табелата. Повеќе

 Топ 10 фудбалски вести од месец јуни

Ако сте одморале малку од фудбал изминатиот месец или пак сте акале по одмори вон сезона, фрлите едно око на статијатава чисто да бидете во тек што се случуваше. Клаудио Браво ги скроти Европските прваци, Донарума изводи на 18 години, а кај Германците ништо ново. Повеќе

Зошто Спалети не е тренер за менталитетот на Јувентус

За разлика од другите италијански „гранди“, Јувентус манијакално го брка скудетото и ретко кога има право на грешка. Затоа прави најтесен круг од кандидати за нов тренер кои се разгледуваат со месеци. Ниту Дел Нери, Чиро Ферара и Раниери не беа залудно таму. Повеќе