таг: лучано спалети

Спалети ја чукаше главата на прес-конференција

Испровоциран од наводно глупаво прашање на присутниот новинар, искусниот стратег на Рома реагираше невообичаено. Повеќе

Бидна и тоа, падна 250-от гол на Тоти во Серија А

Попладнево во Торино, тренерот на Рома Лучано Спалети го стави Тоти во игра во второто полувреме место Де Роси, а домашната публика го поздрави со долг аплауз. Само десет минути подоцна Il Capitano го постигна 250-от гол во најдобрата италијанска лига и тоа против Џо Харт од Торино. Повеќе

Тренерски титули - Made in Italy

Римјанинот Клаудио Раниери, новиот газда на Премиер лигата со Лестер е последниот во серијата италијански стратези кои освоиле првенство надвор од својата земја, од Англија до Кина, далеку од Серија А. Повеќе

Да бев претседател ќе го избркав тренерот, а играчите на клоци

Нерешените 2:2 против Аталанта по првиот дел против Рома, го разбеснија Спалети кој повторно влезе во кавга со Тоти. Серија А памети многу дрски и нервозни реакции на тренерите кои партал ги прават со критиките своите играчи. Повеќе

Колку е важно да се смени тренерот кога не оди

Обично кога екипа ќе влезе во лоша криза и потоа направи тренерска смена, знае да влезе на терен помотивирана, освежена, поборбена и со нов концепт во играта. Тоа и се случува на Рома во последните два месеци. Повеќе

Егоизмот на генијалниот капитен
11 хирови на Тоти

Конфликтот со Спалети не е ниту прв ниту последен во кариерата на Франческо Тоти. Во своето минато имаше неколку епизоди кои го покажаа неговиот незгоден карактер, така својствен за големите играчи. Повеќе

Што се случи меѓу Спалети и Тоти?
Пожар на Олимпико

Тренерот на Рома, Лучано Спалети (59) го отстранил Франческо Тоти од карантинот во пресрет на синоќешниот меч против Палермо (5:0). Сè се случило рано изутрина во неделата кога Спалети го тргнал капитенот на страна и тивко го прашал дали ќе може да го напушти хотелот. Повеќе

10 луѓе кои одбија страшни кинески пари

Кинезите решија да се отворат на спортски план, така што 50 милиони евра за трансфер им се како добар ден. Сепак, некои луѓе покажаа дека парите не им се пресудни во моментов. Повеќе

Како изгледаше Рома кога ја тренираше Спалети?

Харизматичниот ќелавко од Тоскана, после неколку години во студената Русија, се врати меѓу своите кои го пречекаа еуфорично на римскиот аеродром Фиумичино. Повеќе

  •