таг: лого

Откритие на преодниот рок

Уругваецот Диего Лаксалт (26) се сели од Милан во Аталанта со која ќе игра Лига на шампиони и тоа баш на „Сан Сиро“. Левиот бек, во кариерата играше за Болоња, Емполи и Џенова од каде дојде во Милан. А еве и зошто оди во Аталанта. Повеќе

Како логоата удираат на твојата психа и новчаник
Искрени логоа // Виктор Херц
На дизајнерот на логото Puma му нуделе доживотен процент, тој побарал само патики и ранец

Лутц Бакес, германскиот карикатурист којшто во зоолошка градина ја насликал првата скица за логото за гигантот Puma и кој после сè, останал цврсто на земја иако можел да заработи милиони евра. Повеќе

Играч на Баерн 17 минути играл со погрешен дрес

Баерн против Ливерпул ја имаше најслабата вечер сезонава: Ноер грешеше, „црвените“ им даваа голови, а дека нешто не штима околу екипата покажа и киксот со дресот на репрезентативецот Горецка. Повеќе

Логото на Лига на шампиони е пример за идеален дизајн - не се менува 30 години

Парадоксално и необично, ѕвездичките ги симболизираат 8-те најдобри клуба во Лига на шампиони кои не стигнале до финалната фаза, односно оние 8 клуба кои испаднале. Повеќе

Рене Лакост, тенисерот кој ја смисли најоригиналната марка на светот

Целата приказна датира од далечната 1923 година кога француските тенисери играле Дејвис Куп против Австралијците а капитенот на Франција му ветил на Рене Лакост дека ќе му купи куфер од крокодилска кожа ако победи. Повеќе

Крадци на фудбалско лого

Или немаат вработено дизајнер или не сакаат да платат да им го направи друг, трето нема. Или па можеби дизајнерот е copy - paste во душа, од кај да знаеме. Како и да е ова е апла грабеж, кој не можеш да го сокриеш, освен ако не играш во балон и не се промовираш на интернет. Повеќе

Необичното мото на крајот на филмовите на Џонатан Дем

Завчера, 26.04, почина славниот режисер на „Кога јагнињата ќе стивнат“, „Омажена со мафијата“ и „Филаделфија“. Познати се случаи кога негови колеги вметнуваат препознатлив „печат“ не само во, туку пред и после своите филмови. Ама мотото на Дем има специфична приказна. Повеќе