таг: ла лига

Туку што беше со одбраниве на Тер Штеген

Атлетико Мадрид беше подобар во поголемиот дел од дербито на колото со Барселона, но мечот на крај го реши Меси со гол во 85' минута после една контра. Но човекот на кого сите му се поклонуваат е можеби најдобриот голман во моментов во Европа. Марк-Андре Тер Штеген. Повеќе

Не знам дали ќе бранам со Билбао, на кутии сум, избори има

Првиот голман на Леванте, составот кој ја растури Барселона пред една недела, Аитор Фернандез во последен момент не знаел дали ќе добие дозвола од државната изборна комисија на Шпанија да брани во првенството, на гостување на „Сан Мамеш“. Повеќе

Сам си асистираше со сомбреро

Херард Морено, центарфорот на Виљареал го постигна својот 8-ми сезонски гол, на гостувањето кај Еибар кога во 88’ минута израмни на 1:1. Повеќе

Опа бато!

На својот Инстаграм профил на кој го следат 38 милиони луѓе од цел свет, Златан најави нешто интересно. Веројатно ќе следува наскоро во јануарскиот преоден рок. Повеќе

Бајката на Гранада - лидер во шпанскиот фудбал кој ја урна Барселона

Во ситуација кога Барселона и Реал Мадрид потрошија по 200 до 300 милиони евра на трансфери, кога ќе се погледне првопласираната екипа на табелата во Шпанија, ретко кој не прашува да не е некоја грешка. Повеќе

Дембеле има по 20 гола со лева и 20 со десна, вика дека е левак кој подобро шутира со десна

Барса ја совлада Севиља откако после почетниот притисок домаќинот се ослободи и во рок од 20-ина минути постигна три гола. Суарез со ножички, Видал после интересна комбинација, Дембеле од лево крило со десна во подалечниот агол, а Меси од слободен го затвори мечот. Повеќе

Меси никогаш прв не бара да смени дрес, синоќа имаше повод да побара

Во дербито на колото во шпанската Ла Лига, Барселона на „Камп Ноу“ со 4-0 ја размонтира Севиља и стигна до 2. место на табелата, зад вечниот ривал Реал Мадрид. Повеќе

Пике намерно заработи жолт, за да ја одработи казната пред Реал

Откако собра 4 жолти картони во досегашниот тек од првенството (за пет добиени се пропушта еден меч поради суспензија), Жерар Пике реши во самиот финиш од мечот со Севиља да ја рогне топката намерно, со цел да го испровоцира судијата Мигел Лахоз да му покаже „жолта карта“ со која што ќе го пропушти мечот со Еибар, па ќе ја исчисти суспензијата за Ел Класико (26 октомври, Камп Ноу). Повеќе

Фати и Де Јонг прават чуда

Во меѓунеделното коло од Ла Лига, Барселона со 2-1 го совлада Виљареал со головите на Гризман и Артур. Ама навивачите уживаа во претставата на Фати и Френки Де Јонг. Повеќе