таг: куп на франција

Газдата на Рен кој донираше 100 милиони евра за Нотр Дам и кој гледа фудбал со Селма Хајек

Вест на неделата беше големиот пожар кој ја зафати најпознатата светска катедрала на Пресвета Богородица во Париз. Зданието многу настрада, па голем број луѓе учествуваат во собирање средства за возобновување. Повеќе

Нант победи па играчите и навивачите згрмеа во чест на Сала

Во францускиот Куп, Нант со 2-0 го победи Тулуз, се пласираше во четвртфиналето, а после мечот победата му ја посветија на Емилијано Сала. Повеќе

ПСЖ добил премија за победа над четвртолигаш, па им ја подарил

Во овој период од годината прволигашите играат во раната фаза од Куп натпреварите, па често се случува гигантите да се сретнат против мали, анонимни клубови. Повеќе

Хаотичниот финиш на ПСЖ против второлигаш

Требаше да биде лесна победа за Парижаните затоа што играа осминафинален куп меч против второлигаш по име Орлеан, но мечот влезе во тотално драматичен крај во кој можеше да биде 2:2, а уште полесно 1:3. Какви само работи се случија за 30 секунди. Хаос. Повеќе

ПСЖ игра финале на Куп против третолигаш кој се бори за опстанок

За тоа колку е фудбалот убава и непредвидлива игра покажува и вечерашното финале на францускиот Куп меѓу екипите на Пари Сен Жермен и Ербие, клубови кои се разделени повеќе од 50 места еден од друг во француската лигашка хиерархија. Повеќе

Сторија за таксистот што заигра за Олимпик Марсеј
Од поштар до Велодром

Фабрис Апрузес денес има 33 години, но неговиот живот практично не е променет. Игра аматерски фудбал, се вратил на работа во една од најголемите поштенски компании во Марсеј и докажал дека љубовта и огромното самопожртвување можат да направат чуда. Повеќе

Фалкао даде гол од паркинг

Некогашниот кандидат за „Златна топка“ и еден од најдобрите колумбиски фудбалери синоќа на мечот Монако - Каен во Купот на Франција постигна гол од преку 40 и кусур метри. Дами и господа: Радамел Фалкао! Повеќе

Реал, Удинезе, Келти - Непознатости од младоста на Тиери Анри
Приказна за фудбалскиот пат на Тити

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња поминал долг пат за да стигне до вечната листа на легенди кои никогаш нема да се заборават. Повеќе

Фудбалерот кој освои 5 титули во 3 земји на само 20 години

Просто кажано, ако сакаш да освоиш титула во првенство договори го младиот Французин Кингсли Коман, талентот кој ја освои француската, италијанската и германската лига. Повеќе