таг: казахстан

Клинците на Јунајтед и паднатиот испит во далечниот Казахстан

Иако навивачите на Јунајтед за поразот во Казахстан бараат алиби во тоа што тимот играл со млади и анонимни играчи, сепак реномето на некогаш најголемиот светски клуб е паднато на многу ниски гранки. Повеќе

За Манчестер Јунајтед во четврток може да заигра фудбалер кој преживеа тешка болест

Одбранбениот фудбалер Макс Тејлор се најде на списокот од 14 играчи помлади од 20 години кои отпатуваа со Манчестер Јунајтед во Казахстан каде ќе ѝ гостуваат на Астана во Лига Европа. Повеќе

Голман е ова или октопод?

Во тие тон квалификациски натпревари од Лига Европа кои се играа синоќа, се издвои една до сега невидена одбрана која мора, ама мора да ја прогласат за број на 1 годината. Ова е епска реакција со нога, мислиш рака му е и тој екстремитет. Повеќе

Најбезобразниот прием на топка се случи во Казахстан

Секоја чест на сите карате потези на Златан, ама на ова ремек дело сигурно и тој би бил горд. Овде и самиот играч можеби по малку не е свесен каква чудесија од потег направи, а тој па што го чува е комедии. Појма нема каде е топката. Повеќе

Ал Џезира: Зошто Назарбајев си поднесе оставка?
Нурсултан, засекогаш

Неколку часа откако Нурсултан Назарбајев објави дека се повлекува од позицијата претседател на Казахстан, по само триесет години, новиот претседател, Касим-Зомарт Токајев, предложи главниот град на земјата да се преименува од Астана во Нурсултан. Повеќе

Знае ли кај тера овој?

На пријателски футсал натпревар меѓу Хрватска и Казахстан се појавува гледач на трибина кој навива за Србија. Најјак. Повеќе

Колку чини да се смени цела азбука?

Промената беше најавена кон средината на февруари, и како ретко кога во речиси 30-годишното владеење на Нурсултан Назарбајев, народот беше гласен против ваквата одлука. Повеќе

Судија чекај да мочам

Во 74’ минута од осминафиналето на Купот на Казахстан меѓу Мактарал и Астана еден од домашните играчи во моментот кога бил заменет решил да се измоча во едно дрвце зад клупата за резерви. И почнува шоу. Повеќе