таг: хамбург

Како изгледаат 4,5 тони кокаин спакуван во торби

Дрогата што деновиве беше откриена во бродски контејнер на пристаништето во Хамбург. Вредноста на пратката се проценува на 1 милијарда евра, и е спакувана во вкупно 211 торби. Повеќе

Ретко добра идеја за награда на тениски турнир во Хамбург

Ако некој го гледал финалето на АТП турнирот 500 во Хамбург, сигурно се изненадил од необичната награда која му ја доделија на победникот. Има интересна позадина целиот муабет. Повеќе

После 54 години и 261 ден, Хамбург го трга култниот часовник од стадионот

Секоја убава традиција има свој почеток и крај, па така и онаа со култниот саат наместен на стадионот на славниот германски клуб кој имаше посебно значање за еден од клубовите основачи на Бундеслигата. Повеќе

Сте виделе кореографија со диносаурус како јаде гомно?

Можеби има некоја симболика во ова и е дел од некакво реметење, ама бидејќи се спремаме да доручкуваме, не мора да знаеме детали. Ова го прават навивачите на Динамо Дрезден на меч против Хамбург. Жглап, право во уста. Повеќе

За најголемото градско дерби во Германија

Се судрија после цели 7 ипол години. Пред две недели во еден од најубавите европски градови се играше комшиското дерби меѓу Хамбург и Санкт Паули на кое толку се чекаше. COPA90 носи преубава репортажа од градот со едно од најголемите пристаништа во Европа. Повеќе

Бабата чија последна желба пред да замине била да го гледа хокеарскиот тим

Карин Беренд има 75 години и го обожава локалниот хокеарски клуб Хамбуршки Крокодили, но прикована е за кревет и смртно болна. Името на нејзината болест не е објавено. Повеќе

По 24 август 1963-та, Хамбург испаѓа од Бундеслига
Часовникот престана со работа

Нема веќе чуда, судбината му сврте грб на Хамбург - дојде крајот на една ера обележана со часовникот на „Фолкспарштадион“ - дигитален тајмер инсталиран во 2001 којшто до денес означуваше 55 години непрестано учество во Бундеслигата. Повеќе

Традицијата во Германија која не дозволува шеици и магнати да купуваат клубови

Правилото 50+1 според кое членовите имаат мнозинство гласови е вековна традиција која не може да се купи. Затоа Германците имаат најполни стадиони и пристапни цени за карти, пиво, колбасици. Повеќе

Бендтнер прв облече розови копачки и сите му се смееја - а сега?

На почетокот на ХХ век во Европа маркизите и бароните се облекувале во розово и за мажите што ја бирале оваа боја се сметало дека „имаат вкус за облекување“. Каква е денес состојбата и зошто сè повеќе фудбалери носат розово ако се смета за женска боја? Повеќе