таг: голден стејт вориорс

Торонто е шампион, Канада слави историски успех

Кошаркарите на Торонто Репторс славеа над Голден Стејт во шестиот меч од финалето на НБА и заслужено се шампиони, првпат во историјата. Повеќе

Генералниот менаџер на Голден Стејт се расплака поради повредата на Дурент

И покрај сите неволји со кои се соочија, Вориорси на мускули го совладаа Торонто на гости 106:105 и намалија на 3-2 во финалната серија. Скапо го платија триумфот, зошто тешко се повреди лидерот на екипата. Повеќе

Последни натпревари на Голден Стејт во Окленд, клубот си оди од градот

Следните два, можеби три меча на Голден Стејт, за жал на навивачите на Вориорси, ќе бидат последни во Окленд. И не само најдобриот НБА состав, туку уште еден популарен клуб од Окленд ќе си ги пакува куферите и ќе се сели. Повеќе

Торонто и Канада не памтат ваква еуфорија, Репторс водат во финалето на НБА

Спротивно на сите предвидувања и очекувања, Торонто го совлада Голден Стејт 118:109 и „фрли шкорче во бензинот“ на финалето на НБА. Икс-фактор на мечот беше Паскал Сиакам кој сам ги доби Вориорси. Повеќе

Многу чуден кош на Вејд со сирената, за победа над шампионот

Му се држеше Мајами на Голден Стејт речиси цел натпревар, се враќаа резултатски долго време, а на крајот легендата на Хит ја реши со многу чуден шут. На крајот 126-125 за Мајами во чии редови блескаше Горан Драгиќ со 27 поени. Повеќе

Искрена детска реакција кога го виде Стеф Кари

Во претходните неколку вечери во НБА се одигра новогодишното коло. Шампионот Голден Стејт играше против Феникс Санс а на едно дете му се остварила новогодишната желба уште првиот ден. Повеќе

Како почнала традицијата шампионите во НБА да одат во Белата куќа кај претседателот

И не само од НБА, туку од сите најголеми спортски првенства во САД, шампионите регуларно почнале да ја посетуваат Белата куќа во ’80-те кога на власт најчесто биле претседатели од Републиканската партија: прво Реган, а потоа и Џорџ Буш. Повеќе

Голден Стејт владее со НБА лигата - Вориорси ја одбранија титулата

Кошаркарите на Голден Стејт го задржаа шампионскиот пехар во своите витрини откако го сомлеа Кливленд со 4-0 во финалето на Плејофот. Кевин Дурент повторно е МВП. Повеќе

Голден Стејт - Кливленд 3:0, Дурант не застана

Кошаркарите на Голден Стејт се на чекор до одбрана на титулата во НБА лигата откако синоќа стигнаа до убедлива предност со Џејмс и компанија од која нема враќање. Конечни 110:102. Повеќе