таг: германски фудбал

После 54 години и 261 ден, Хамбург го трга култниот часовник од стадионот

Секоја убава традиција има свој почеток и крај, па така и онаа со култниот саат наместен на стадионот на славниот германски клуб кој имаше посебно значање за еден од клубовите основачи на Бундеслигата. Повеќе

Најк потпишал договор вреден 10 милиони долари со 14-годишно дете од Борусија

Откако видел за каков талент станува збор, гигантот за спортска опрема решил да го „капариса“ малиот Јусуфа Мукоко кој постигнал 106 гола на 67 меча за младинците на Дортмунд. Повеќе

Најубавиот гол на сезоната во Германија го даде магичен Бразилец од Лајпциг

Минатиот викенд во Бундеслигата играа Баер Леверкузен и РБ Лајпциг. Во прво полувреме два гола за домаќините даде чудото од дете Кај Хаверц, но Лајпциг до крајот прави целосен пресврт благодарение на Бразилецот Матеус Куња. Повеќе

Дрезденци во Хамбург пееа за Источна Германија

Динамо Дрезден ги има едни од најверните и најбројните навивачи во Германија. Познати се како едни од најгласните и најжестоките. За време на едно скорешно гостување на мечот против Хамбургер (северна Германија, не ривалската западна), Дрезденци грмеа „Источна Германија“ (Ostdeutschland) на која се посебно горди. Повеќе

Навивачите на Дортмунд од принципи не гостуваа во понеделник, по цена на титула
Gegen Montagsspiele

Борусија Дортмунд после цели 7 години може да стане шампион на Германија, но навивачите на овој клуб кои важат за едни од најверните во Европа, го пропуштија важното гостување во Нирнберг. Од принципи. Повеќе

Најгерманскиот тим во Англија кој гази на патот кон Премиер лига

Англискиот чемпионшип е најбогатиот, најнеизвесниот и најинтересниот тунир меѓу сите втори, а богами и меѓу многу први лиги во Европа. Сезонава таму будно се следат потезите на Бјелса, Лампард и другите познати лица. Повеќе

Брилијантен гол од привидна контра

Во втората германска бундеслига, во неделата играа Магдебург - Кил (1:1). Гостите поведоа уште во 5’ минута по една сјајна акција која само личи на контра ама не е контра. Повеќе

Сте ја слушнале ли навивачката Last Christmas?

Со голем бод од гостувањето кај Хофенхајм, Мајнц ги израдува своите навивачи кои во голем број допатуваа на ова гостување и на крај го згрмеа хитот за овој период од годината. Повеќе

Во Германија кик-боксер е фудбалски судија па оди кажи му нешто

На времето имало една анегдота кога генијалниот Дејан Савичевиќ кој го направи Милан европски шампион и кој пцуеше непрестано по судиите на теренот, еднаш опцул некој италијански главен судија а на запрепастување на Дејо овој се свртел и му рекол: „И јас на тебе да ........“. Е со овој судија Курд од Германија не би можел така. Повеќе