таг: филм

Љубовната приказна на осата и смоквата
Слаткото од смокви од сега ќе ни биде уште послатко

„Почнува со секс и завршува со насилство“, вели авторот Мајк Шанахан за животниот циклус на тн. смоквина оса. Неговата нова книга се однесува на историјата на смоквата, но таа не може да биде раскажана без онаа на спомнатиот инсект - еволутивниот партнер на ова дрво. Повеќе

„Сослушување“ (The Interview, 1998)
Букбокс гледаше

Го нарекуваат „австралиски одговор на `Приведете ги осомничените`“. И иако споредбата стои, многу помалиот број ликови и камерната атмосфера на овој филм го прави помрачен, и во актерска смисла уште поинтересен. Повеќе

Поранешниот извршен директор на Водафон режира нова верзија на „Фауст“

Филип Хам е најпознат по високи функции во големи телекомуникациски компании. Бил и директор на Амазон за Германија и Франција. Пред четири години го напуштил бизнис секторот за да се посвети на уметноста. Сега влегува во филмските води и снима своја верзија на „Фауст“. Повеќе

Eтиката на правењето филм инспириран од спасувачката акција во Тајланд

Во приказната за 12-те момчиња и нивниот нивниот тренер има сè што може да посака еден блокбастер: неизвесност, акција, херојство, среќен крај. Но по првичните муабети дека Американци се подготвуваат да ја адаптираат, Тајланѓаните велат дека нема да дозволат нејзино „обелување“. Повеќе

Премиера на документарец за Ферал Трибјун
На десетгодишнината од затворањето на весникот

Во кино Европа на 13 јуни беше одржана загрепската премиера на „Вива лудеж“, филм на Марина Баничевиќ и Саша Станиќ, кои велат дека тој всушност и не е класичен документарец. Повеќе

Последниот филм на Роберт Редфорд пред пензија

Деновиве, колку да сочуваме здрав разум и да се потсетиме дека на светов има и други теми, гугламе „наши“ луѓе за да видиме како се и што прават. Така дознавме дека еден од нив - Том Вејтс - снима филм со Роберт Редфорд, под наслов „Стариот човек и пиштолот“. Повеќе

Мадона ќе режира филм за военото сираче кое стана славна балерина

За Микела Де Принс животот не бил лесен. Уште на 4-годишна возраст се соочила со војна, останала без родители, а роднините ја дале во сиропиталиште затоа што имала кожна болест витилиго. Денес е позната балерина чија приказна инспирира. Наскоро таа ќе биде и филмувана.  Повеќе

Помеѓу фактите и измисленото во „Јас, Тоња“

Обидете се да занемарите дека се работи за филм за уметничко лизгање. Затоа што тој е многу повеќе од тоа. Повеќе

Врската меѓу „Денот на мрмотот“ и Чехов

Вчера (2.2) во домашни услови се случи колективно гледање на „Граундхог деј“, филмот кој имено се случува токму на втори февруари. На еден од петмината кои (колку и да звучи необично) дотогаш го немаа гледано, во моментот кога во него се цитира Чехов, му текна на расказ на овој автор, кој во некои клучни елементи асоцира на филмот. Повеќе