таг: ерменија

А на денешното пленарно заседание на Собранието ќе запалиме бакљи

Ерменски парламент. Арарат Мирзојан од блокот Јелк и Лена Назарјан, негова сопартијка, запалија бакљи среде говорница, во знак на протест кон нивните политички противници. Повеќе

Новиот случај со дрон: Кој кого провоцирал во Луксембург и зошто

Во Лига Европа синоќа и во текот на вчерашниот ден беше генерално мирно од навивачки аспект: немаше брканици по плоштади, немаше повредени или приведени. Ама затоа имаше нов случај дрон. Повеќе

Како 40 ерменски деца го промениле текот на етиопската музика

„Етио-џез“ денес е фузија на етиопска народна музика, фанк и западен џез. Но во него е вграден и еден необичен елемент, од култура која навидум нема никаква музичка допирна точка со Етиопија - ерменската. Повеќе

Како ли се врати ерменскиов голман во колосек?

Најчудната, најспецифичната, а веројатно и најтешката голманска интервенција во овие шест дневни квалификации ја имаше голманот на Ерменија. Сте видиеле ли до сега друг голман два пати да се фрли при еден удар, ама првиот пат во празно? Повеќе

Кариус може да одмори, во Европа се збори за Столе

По „историскиот“ настап на германскиот голман во финалето на ЛШ меѓу Ливерпул и Реал Мадрид, немаше ден а некој да не го закачнеше Лорис Кариус. Сега големите европски медиуми имаат нов миленик - нашиот голман Димитриевски. Повеќе

Ерменија му е редовен пациент на Пандев

Македонската фудбалска репрезентација денеска со почеток од 18 часот го игра четвротото коло од Лига на нации во кое ако оствари триумф ќе го потврди лидерското место во групата по што ќе следува плејоф за пласман на ЕП 2020. На капитенот ептен му лежи оваа селекција. Повеќе

Во недела мора да се внимава на левицата на Пицели

Ерменија славеше 2:1 против Лихтенштајн во нашата група од Лига на нации, а дека оваа селекција нема да биде лесен залак како Гибралтар покажа Маркос Пицели кој заедно со Ѓорги ги постигнаа најубавите погодоци на првите средби од новоформираното континентално натпреварување. Повеќе

Македонија ги дозна противниците во Лига на Нации, Михтарјан во Скопје

Белорусинот Александар Хлеб ни донесе прилично лесна група, што со новиот систем на УЕФА која ги подели селекциите според рангирањето, беше за очекување. Едноставно МОРА да одиме на фајнал фор. Повеќе

Од Казахстан до Исланд - 198 екипи во трка за Евро купови
Почнуваат фудбалските Лилипутанци

Вечерва почнува долгиот пат до групната фаза на најголеммите европски натпреварувања: има 10 места за ЛШ и 22 за ЛЕ а за нив ќе се борат 198 тима. Повеќе