таг: емануел макрон

Кога треба зетот да го запознаеш со родителите
На Меркел ѝ е преку Трамп (и брегзит)

Жената што како светски лидер е препознатива по својата смиреност изгледа како да ги потрошила и последните резерви разбирање за „одметнатите“. Повеќе

Франција и заљубеноста во просветлениот деспот

Макронизмот е производ на еден изразито француски идеал: просветлениот деспот. Од Наполеон Бонапарта до Шарл де Гол, ние имаме навика да бараме спасители, што ја објаснува нашата сегашна заљубеност со новоизбраниот претседател Емануел Макрон, пишува Гај Сорман во Ле Монд. Повеќе

Макрон состави изборна листа од кастинг за пратеници

Соработниците на францускиот претседател организираа аудиција за пратеници на која се пријавиле околу 19.000 мажи и жени. Специјална комисија од партијата разговарала со 1.700 од нив, за на крај да изберат нешто повеќе од 520 кандидати, раководејќи се од принципот - кој ќе успее да ја убеди комисијата, ќе собере и гласачи. Повеќе

Лидерите на 4-те најмоќни економии во Европа имаат вкупно 0 деца

Меркел, Меј, Макрон и Џентилони немаат свои биолошки деца, забележува американски Вик, дополнувајќи дека ако ништо друго ова значи дека не може да се случи да го сместат своето потомство на политички позиции. Повеќе

Честито Претседателе Макрон, сега сме против тебе

Пред вториот круг на француските претседателски избори, Дием 25 (пан-европското движење на демократи, претежно од левицата, кое јас помогнав да се основа) му вети на Емануел Макрон дека „комплетно ќе се мобилизира за да му помогне“ да ја порази Марин Ле Пен, тоа и го направивме, пишува Јанис Варуфакис во својата колумна. Повеќе

Жената зад претседателот, Брижит Макрон

На 4-ти мај во интервју за Пари мач, Емануел Макрон зборувајќи за сопругата Брижит порачува "во секој случај има нешто во претседателската функција што го вклучува парот, и го прифаќам тоа и мислам дека и таа го прифаќа". Повеќе

Валканата тајна на победата на Макрон

Кога Коми на недела пред изборите објави писмо дека повторно ја отвора истрагата околу мејловите на Хилари, во рок од една седмица Њујорк тајмс, Лос Анџелес тајмс, УСА тудеј, Вол стрит журнал и Вашингтон пост објавија 100 стории околу мејловите. Наспроти ова, во предвечерието на претседателските избори во Франција, француските медиуми одлучија да не го покриваат објавувањето на протечените мејлови на Макрон. Повеќе

Проблемот е што на популистите не им треба да победат за да имаат влијание

Според официјалната математика, во првиот круг од француските претседателски избори, Макрон освои 24% од гласовите, а Ле Пен 21%. Според една друга математика, во првиот круг кандидатите што не беа од центарот (Ле Пен, Филон, Меленшон) освоија 61% од гласовите, а централно-левиот кандидат (Макрон) освои 24%. Повеќе