таг: данска

Данска ќе ги решава мигрантите криминалци со напуштен остров

Се што е криминалец во земјата што нема дански пасош ќе заврши на напуштен остров и таму ќе чека да биде депортиран, предвидува новата иницијатива на данската влада. Повеќе

Објавувањето мемоари е опасно по живот

Си бил тежок криминалец, ги знаеш главните фаци и нивните валкани тајни. Во еден момент решаваш да се повлечеш. Што е најглупото што можеш притоа да го направиш? Да напишеш мемоар. Повеќе

Легендарниот фудбалер на Ливерпул се занимава со чистење канализации

Навивачите на „Енфилд Роуд“ никогаш нема да го заборават стоперот кој важеше за еден од најпожртвуваните борци на теренот. За жал, рано прекина со фудбалот, ја заврши кариерата и се занимава со други нешта. Повеќе

Душманот Русија и нејзините пари

Филијалата на Данске банк во Естонија е клучниот играч во скандал во кој во период од една година се испрани околу 30 милијарди долари од Русија и поранешниот СССР. Повеќе

ЕУ го треби нихабот, членка по членка

На почетокот од август Данска стана петата членка на ЕУ која воведува забрана за криење и прекривање на лице во јавност, односно носење нихаб (разликата меѓу нихаб и бурка е што кај првото се гледаат очите, а кај второто тие се покриени со мрежа). Повеќе

Русите се премногу навредени од Данците за да им се мешаат во дански работи

Ако и кај владата и кај опозицијата и кај медиумите во скандинавската држава преовладуваат силни анти-руски чувства, кај кого тоа тие би се мешале за да ги изместат изборите, прашува руската амбасада во земјата. Повеќе

Данскиот парламент го изгласа „гето планот“
Данско гето?

Составен од 22 иницијативи планот предвидува „интегрирање на гетата“ во земјата, и во основа на терен се доживува како систематски напад на сите малцински и бегалски заедници. Повеќе

Хрватска е во четвртфинале, Субашиќ полуд од Шмајхел
СП 2018

По нерешени 1:1 после 120 минути игра, репрезентацијата на Хрватска ја победи Данска на пенали и сега во четвртфиналето во Сочи ги чека домаќинот Русија. Повеќе

Данска и Австралија си ги поделија бодовите

Иако важеше за благ фаворит, имаше водство и бркаше победа за осминафинале, селекцијата на Данска не успеа да стигне до 3 бода против Австралија која се покажа како незгоден противник. На брзиот и убав погодок на Ериксен, одговори Миле Јединак кој нема утнато пенал за својата земја. Повеќе