таг: би-би-си

Би-би-си му плати отштета на Порошенко заради ширење лажни вести

Пакетот е извинување од Би-би-си до украинскиот претседател плус парична отштета, а сето тоа затоа што се залетале и пренеле неточна вест околу Порошенко и Трамп. Повеќе

Десет години немир, документарец за патот до брегзит

Норма Перси жената која е зад документарецот од 1995, „Смртта на Југославија“, и уште дузина слично сериозни дела, на Би-би-си го објави својот нов документарец за тоа како Британија стигна до брегзит. Документарната серија од 3 епизоди почнува со тоа како Дејвид Камерон доаѓа на власт. Повеќе

Џеј-Зи на Би-би-си 1 радио

Растурање на Трамп, плус „Family Feud“ и „Numb/Encore“. Повеќе

Букбокс гледаше: „Арогантна чавка“ (Upstart Crow, 2016)

Од перото на Бен Елтон, авторот на антологиската „Црна гуја“, пресмешна мини-серија за Шекспир, која е одлична алатка за привлекување средношколци и студенти по англиски кон неговиот лик и дела. Затоа што иако е хумористична, таа е сепак историски и книжевно издржана. Повеќе

Дали навистина 2016 беше погубна за славните?
Ќути, преживеавме

Боуви, Принс, Харпер Ли, Алан Рикман, Мухамед Али, Џорџ Мартин, Леонард Коен...Годинава што изминува ни изгледаше посебно смртоносна за познатите личности. Дали навистина 2016 беше „проколната“? Повеќе

Концерт за виолончело, бомбардери и славеј

На 19 мај 1924, само две години по раѓањето на радиото Би-би-си, слушателите за прв пат преку радио брановите можеле да слушнат исклучителен дует во живо од една градина во Англија.  Повеќе