таг: австрија

Заштита на приватност на домофон

Во Виена се почнува со бришење на имињата од домофоните и поштенските сандачиња во име на ГДПР законот за заштита на личните податоци и приватноста на граѓаните, па постепено сето ова фаќа да се тркала накај Германија каде добива на масовност. Повеќе

За интеграција се потребни двајца (и секој Австриец да вдоми мигрант)

Сириски бегалец кој изминативе 8 години живее во Германија и пишува колумни, во отворено писмо го повика секој Австриец да ги дели своите пари и домот со бегалци, бидејќи „интеграцијата функционира само ако е двострана - само едната страна не е доволна.“ Повеќе

Австрија ќе плаќа отштета заради полова дискриминација врз маж

Суд во Австрија одлучи дека вработен во министерството за транспорт бил дискриминиран на полова основа кога позицијата за која аплицирал и била дадена на жена. Повеќе

Руска, кифлички и турнејата Четири скокалници
Vierschanzentournee

И покрај тоа што нашето поднебје нема претставници во овој спорт, ски скоковите се важен сегмент од Новогодишната традиција кај нас. Подненакво љубопитно ги гледаат и повозорасните и помладите,  а секој има и свој фаворит. Повеќе

По 90 години: реставриран „загубениот“ австриски филм кој го предвиде нацизмот

„Град без Евреи“ премиерно се прикажал во Виена во 1924. Сега неговата оригинална верзија, која била загубена цели деведесет години, е реставрирана и спасена од заборав. Повеќе

Ирските навивачи и Јирген Клоп во метро

Пред мечот Австрија - Ирска (0:1), во едно метро во Виена, ирските навивачи среќаваат човек кој многу личи на Јирген Клоп и тука почнува шоуто. Повеќе

Роналдо трагичар, Португалија се изнашутира и не победи

Португалија - Австрија 23:3 во вкупен број на шутеви, но конечниот резултат на средбата е 0:0, втор на ова Европско. Кристијано Роналдо промаши пенал во 79 минута и со тоа неговата селекција останува со два бода по два меча. Повеќе

Прва победа на Унгарија на Европско после 16.068 дена
ЕП 2016 Франција

Во првиот меч на едно Европско првенство после 44 години, Унгарците со 2:0 ја совладаа Австрија и ги освоија првите три бода во групата. Повеќе

Австрискиот Златан кој со покајание оди на Европско
Кариерата на Марко Арнаутовиќ

Сторија за бурниот карактер на репрезентативецот на Австрија Марко Арнаутовиќ, кој во рани зори бегал од полиција, се тепал со соиграч, имал напнат однос со Мурињо, а сега оди да се прослави на Европско првенство. Повеќе