таг: атп

Во ’90-те, лисици мочале на тревата на Вимблдон и ја упропастувале

Помалку од една недела останува до почетокот на Вимблдон - најстариот и најпрестижниот турнир на планетата. А денес, овој крал на Гренд слемите е еден од ретките турнири кои се игра на трева. Повеќе

Фер потегот на Ѓоковиќ кој го воодушеви Ролан Гарос

Светскиот број 1 со 3:0 во сетови го совлада Александар Зверев и се пласираше во полуфиналето на Ролан Гарос. Во вториот поен од осмиот гем во првиот сет судијата Кјотавонг досуди аут после еден силен сервис на Зверев, а Новак ја преиначи неговата одлука и доби аплаузи. Повеќе

Иритантниот сервис на Кирјос со кој ги нервира противниците и публиката

Иако нема ништо против правилата, ваквиот сервис под рака важи за многу неспортски и неферски, а за тоа зборуваше и Рафаел Надал пред неколку дена, откако Кирјос го напна во целост. Повеќе

Како и кога бананата стана главно овошје во тенисот?

Постојат многу причини зошто на Вимблдон, на пример, за две недели се јадат околу 5 тони од ова овошје кое доаѓа од Југот на Азија и од Папуа-Нова Гвинеја. Повеќе

Јунакот кој остана без двата родители и освои титула во нивна чест

Во сенка на големиот Новак Ѓоковиќ кој ги поместува границите во тенисот, публиката малку знае за Ласло Ѓере, српскиот тенисер кој освои титула во Сао Пауло и ја шокираше јавноста со изјавата кога ја прими наградата. Повеќе

Таткото освои Ролан Гарос во дубл, синот му ја зема славата

Франција е задоволна што има шампиони на легендарниот Ролан Гарос - Никола Мау и Пјер Ербер им донесоа трофеј но победата му припаѓа на синот на Мау кој истрча на теренот. Повеќе

Како Жерар Пике направи раскол во светскиот тенис?

Во светот на тенисот се судрија различни ставови во однос на идејата за промена на форматот на традиционалниот 118-години стар Дејвис Куп. Повеќе

Фоњини освои поен откако остана без рекет во раце

На еден од поинтересните дуели на турнирот во Рио де Жанеиро против домашниот играч Томаш Белучи, Италијанецот Фабио Фоњини освои неверојатен поен откако при сервис остана без рекетот. Повеќе

Нови тениски правила кои може да го изменат овој спорт

Светската тениска федерација на турнирот за најталентирани играчи во светот до 21 година во Милано испроба неколку експерименти кои би требало да го подобрат овој спорт, но за нивно имплементирање ќе се чека уште неколку години. Повеќе