Еврогол на дербито Жељо - Сараево

Откако ја започна авантурата на клупата на Сараево со две идентични победи со 2:0, Александар Васоски денес со двајца Македонци во тимот загуби со истиот резултат во големото градско дерби со Железничар. Армин Хоџиќ го отвори резултатот во 31' минута а искусниот Ермин Зец постигна фантастичен погодок за конечни 2-0 во 90' минута.

Сараево играше со играч помалку цело второ полувреме откако Дуповац бвеше исклучен во 45+2 минута. Пред натпреварот имаше навивачки нереди откако навивачите на двата тима се симнаа на теренот да се пресметаат.

Нашите Даниел Аврамовски и Крсте Велкоски влегоа во вториот дел од клупата за резерви, првиот во 59' минута а Велкоски во 70'. Ова е прва победа за Железничар по четири меѓусебни средби со Сараево.

5 март 2022 - 19:55