Спарси шампионски против Оклахома, петка за Антиќ

Дури 130 поени на Сан Антонио Спарс, триумф на Атланта Хокс после три врзани порази и убедлива победа на Кливленд над Мемфис ја одбележаа вечерта во НБА.

Актуелниот шампион Сан Антонио важи за екипа која победува со помалку постигнати кошеви, но синоќа не беше така затоа што Спарси ја прегазија Оклахома Сити Тандер со 130:91.

За прекин на серијата од четири победи на Оклахома, најзаслужен беше Тони Паркер со 21 поен и шест асистенции. Борис Дијао додаде 19, а Тим Данкан 16 поени по што Сан Антонио има учинок од 44 победи и 26 порази и 11 триумфи на последните 13 средби.

Кај Тандер, Енес Кантер беше најефикасен со 16 поени и 10 скокови, колку што постигна и Расел Вестбрук. Најдобриот играч на Оклахома во последно време излезе во третата четвртина при водство на Спарс од 30 поени разлика и не се врати во игра до крајот.

Убедлив синоќа беше и Кливленд Кавалирс, кој во гости го доби Мемфис 111:89. Кајри Ирвинг беше водечки стрелец со 24 поен, Кевин Лав уфрли 22 со 10 скокови, а Леброн Џејмс 20 со 8 скокови. Марк Гасол постигна 18 поени кај Мемфис.

Благодарение на дабл-дабл учинокот на Пол Милсап кој постигна 25 поени и 11 скокови, Атланта Хокс ја прекина лошата серија од три порази и го победи Орландо на гости 95:93. Џеф Тиг му беше добра поддршка на Милсап со 16 поени и 9 асистенции, а Кајл Корвер запиша 13. За 21 минута, Перо Антиќ постигна пет поени а имаше и четири скокови.