Њу Орлеанс ја прекина серијата на Атланта Хокс

На осум натпревари во НБА лигата синоќа, најинтересно беше во Њу Орлеанс, каде домашните кошаркари ја прекинаа низата од 19 победи на Атланта, откако ја совладаа 115:100. Кливленд стигна до 11. победа по ред.

Перо Антиќ одигра речиси шест минути и не се запиша во листата на стрелците, имаше една загубена топка и една блокада. Ентони Дејвис со 29 поени и 13 скокови ги предводеше Пеликанс до важен триумф над Атланта. Хокси губеа во целиот натпревар и не добија ниту една четвртина. Ентони Гордон постигна 20 поени и седум асистенции. Кај Јастребите, Џеф Тиг со 21 поен и седум асистенции беше најрасположен за игра, Пол Милсап уфрли 15, а Кајл Корвер 12 поени.

Тоа беше воедно и шеста победа на последните седум средби на Њу Орлеанс, кој сега има 26:22 и е осми на Западот. Атланта во среда го пречекува Вашингтон на свој терен, а веќе во петок игра дерби на сезоната против Голден Стејт Вориорс.

Ентони Дејвис го „излепи“ Џеф Тиг:

Сите поени на Ентони Дејвис:

Кливленд Кавалирс стигна до 11. победа во низа, овој пат против Филаделфија 76ерс во Охајо. Повторно доминираше тандемот Леброн Џејмс-Кајри Ирвинг, кои заедно постигнаа 42 поени и имаа 16 асистенции. Екипата на Дејвид Блат сега има учинок 30:20.

Леброн Џејмс го заврши мечот со дабл-дабл учинок од 18 поени и 11 асистенции, а Ирвинг беше најефикасен со 24 поени и по пет асистенции и скокови. Гостите од Филаделфија го претрпеа 39. пораз во сезоната, а кај нив најмногу се истакнаа Роберт Корвингтон и Џерами Грант со по 18 погодоци.