таг: нба

НБА ѕвезда даде прва тројка после 172 натпревари, салата вриштеше

Конечно се случи и тоа. Просто е неверојатно, ама вистинито. Бен Симонс, лидерот на Филаделфија ја постигна својата прва тројка после ЦЕЛИ 172 натпревари (две ипол сезони) во НБА со се плејофот. Повеќе

Магијата на Лука Дончиќ против Сан Антонио

Дончиќ синоќа стана вториот најмлад играч во историјата на НБА кој забележал трипл-дабл со најмалку 40 поени. Само Леброн Џејмс имал таков учинок. Словенецот во триумфот на Далас над Спарс 117:110 постигна 42 поени (14/27 од игра, 5/13 за три поени) со 12 асистенции и 11 скока. Повеќе

Јак момент во НБА, синот Остин бараше од судијата да го исклучи татко му Док

Во дербито на вечерта, моќниот Хјустон предводен од лудиот Харден ги доби Клиперси со 102-93. „Брадата“ постигна страшни 47 поени (12/26 од игра од кои 7/13 за три поени и 16/17 слободни за 44 минути), но хајлајт на мечот беше моментот кога Остин Риверс, кошаркарот на Хјустон бараше од судијата да го исклучи од игра татко му Док Риверс кој ги води Клиперс. Повеќе

Дресот на Тони Паркер отиде во вечноста, а Сан Антонио го прогласи 9 ноември за Паркер ден

После мечот со Мемфис (109:113), на домашниот паркет во арената на Сан Антонио се одржа церемонија во чест на овековечување на бројот на Тони Паркер, легендата на Спарс и НБА. Повеќе

Ако слушне Џордан, ќе се врати од пензија

Булси со 120-102 ги добија Никси синоќа, а јунак на триумфот на некогашниот шампион беше Коби Вајт. Во последниот период Вајт забоде дури 23 поени (некој не можат за цел меч) од кои ДУРИ 7 тројки по ред. Вајт е прв кошаркар во историјата на Чикаго Булс кој погодил волку пати зад линијата за три во една четвртина. Повеќе

Баскетот му падна кај што најмногу боли

Еден од посмешните моменти од хајлајтсот на мечот Јута Џез - Сакраменто Кингс во новата сезона од НБА беше поврзан со американскиот репрезентативец Донован Мичел. На погрешно место во погрешно време. Повеќе

Катастрофата на НБА - може да изгуби 4 милијарди долари од Кина

Веќе сигурно сте во тек со настаните на релација НБА - Кина. Генералниот менаџер на Хјустон, Дерил Мори објавил неодговорен твит во поддршка на протестите за независен Хонг Конг и го навлече гневот на Кина, без разлика што сопственикот на клубот се дистанцирал од таквото мислење. Повеќе

Кога Северна Кореа сакала да трампа во НБА висок кошаркар за пченица

Пред повеќе од 20 години, еден симпатичен млад човек имал шанса да стане првиот Севернокореец во историјата кој заиграл во НБА лигата. Ама лошите политички односи меѓу САД и С. Кореја влијаеле високиот Ри да не го оствари сонот. Повеќе

Картите за првиот НБА меч во Индија распродадени за 2 часа

Сите влезници предвидени за првиот историски НБА ревијален натпревар во Индија отишле како алва. Индијците едвај чекаат да ги гледаат суперѕвездите од најдобрата кошаркарска лига на светот. Повеќе