Македонија ја доби трилер завршницата против Белгија

Возобновената кошаркарска репрезентација на Македонија одлично го стартуваше новиот циклус за Евробаскетот кој се игра наредната година. Во „Борис Трајковски“ на колена падна силната Белгија која немаше одговор за пресвртот на нашите јунаци.

Трајковски, Симоновски, Хендрикс, Магдевски и Војдан Стојановски беше првата петорка која ја стартуваше првата пресметка во новата ера од подмладениот национален тим предводен од Александар Џикиќ.

Македонија лошо и несигурно го отвори мечот без концепт во играта. Белгијците тоа го искористија и тргнаа офанзивно. Најпрвин направија водство од 9:2, а потоа и 17:9.

Нашите кошаркари беа уште понеорганизирани во втората четвртина и имаа многу лош процент на удари. За 10 минути игра постигнаа 7 поени, а Белгијците погодуваа од сите позиции и направија водство од +13 во првиот дел за водство од 36:23.

Паузата одлично им дојде на нашите кошаркари кои успеаа да се консолидираат. Во првите 5 минути од второто полувреме направија одлична серија од 12:2 и намалија на -3. Концентрацијата ја задржаа до крајот на третиот период кој заврши со негатива од 45:49.

Последните 10 минути донесоа тотално неизвесна кошарка во која избраниците на српскиот стратег Џикиќ не се предаваа и уште подобро му се спротиставија на големиот фаворит

Најинтересно беше на 3 минути и 43 секунди до крајот, кога Трајковски ја запали мрежичката од линијата за три, а истовремено и публиката во „Борис Трајковски“ за прво водство на Македонија од 58:56. Белгија возврати, а на две минути до крајот тројка погоди и Соколов за нова предност од 61:58.

Белгијците уште еднаш се вратија, а меч топка за победа при нерешен резултат имаше Војдан Стојановски кој во последните 5 секунди од мечот не успеа да реализира од положување.

Инфаркт завршница донесоа петте минути продолженија во кои Симоновски на неполни три секунди до крајот, со нова тројка и донесе голем триумф на македонската кошаркарска репрезентација која ветува многу во овие квалификации.