Ти само давај голови, јас ќе кршам тавани

Навивачот на Ипсвич, Рос Морган толку се израдувал кога неговата екипа израмни во саботата против Норвич што од радост го дупнал таванот во дневната соба. Стрелецот на голот, Пол Андерсон се понуди да ја надомести штетата.

Рос Морган се спремал како по обичај за мечот на неговиот Ипсвич Таун. Дресот на „Трактор момците“, пиво, чипс и многу очекувања. Клубот 13 години не играл во Премиер лигата и полуфиналето на плејофот на Чемпионшип е од таква важност што навивачите не смеат да бидат неспремни.

Во првото полуфинале од плејофот, Ипсвич го пречека Норвич кој во саботата поведе со 0-1 во 41' минута од мечот. Судијата го продолжи полувремето за дополнителни четири минути и кога се спремаше да свирне крај на првиот дел, Ипсвич израмни преку Пол Андерсон.

Во тој момент, Рос Морган (25) удрил од радост во таванот, направил дупка и ја повредил раката. По средбата која заврши 1-1, ја фотографирал дупката од таванот и раката и му ја постирал на стрелецот Пол Робинсон на Твитер.

Напаѓачот веднаш го прашал Морган колку чини штетата за да ја покрие, затоа што тој е „виновник“ за дупката на таванот. „Сериозно кажи ми колку треба. Моја вина е“, пиша Андерсон на Твитер, а Морган врати дека не треба ништо и дека сам ќе ја поправел штетата.

Морган изјавил дека телефонот не престанал да му ѕвони после постот на Твитер и го прашува Андерсон: „Што друго да скршам кога пак ќе дадеш гол“?  а Андо му одговара: „Што сакаш. Само гледај да не е нешто многу скапо“.

Вториот полуфинален пар го сочинуваат Мидлсборо и Брентфорд, а првиот дуел заврши 2-1 за Боро. Реваншите се во петок и во сабота.

12 мај 2015 - 12:48