Како синот на Лилиан Турам го елиминираше ПСЖ од Купот?

Циркус. ПСЖ после дури 44 натпревари изгуби на домашен терен и тоа во Купот, од убедливо последнопласираната екипа во француската Лига 1 - Генгам.

Откако гостите синоќа во четвртфиналето од Купот, среде Париз издржаа да не примат гол во прво полувреме, во второто во 61’ минута добија и пенал за водство.

Топката ја зема нивниот најдобар фудбалер - Маркус Турам (син на легендата на Јуве и освојувачот на Светско злато 1998 Лилијан Турам) и промаши бајаги над голот:

Не поминаа две минути, а Нејмар со глава го казни Генгам и го отвори резултатот:

И додека сите кои го типувале ПСЖ очекуваа дуплирање на водството и убедлива победа на „светците“, се случи чудо. На другата страна од буквално две контри, Генгам доби два пенала. Првиот го искористи НГбакото за 1-1:

А во 90+2’ минута, длабоко во судиското продолжение син му на Турам се одважи пак да ја преземе одговорноста и овојпат беше сигурен за сензационални 1-2 и испаѓање на ПСЖ од Лига Купот на Франција:

****

Маркус Турам е роден на 6 август 1997 година во градот каде татко му ги доживеа едни од најубавите моменти во кариерата - Парма.

Маркус почнал да тренира фудбал во анонимниот клуб Олимпик де Неули, а потоа играл во клубовите Булоњ Биланкур и Сошо. За разлика од татко му кој беше класичен десен бек и стопер, Маркус игра како крилен напаѓач.

Професионалното деби за сениорите на Сошо го имал на 20 март 2015 година во 29 коло од Лига 2 против Шатеру кога влегол од клупата. После две сезони во Сошо за кого одиграл 43 средби и дал еден гол, во 2017-та потпишал со Генгам каде до денес има 14 гола на 50 натпревари и важи за најдобар играч на екипата. Во 2016 година станал европски шампион со Франција У-19 а на 10 септември 2017 го постигнал првиот гол во Лига 1.

Досега играл за репрезентацијата на Франција до 17, до 18, до 19 и до 20 години.

Сезонава има 7 гола на 14 меча во Лига1.