таг: вердер бремен

Фудбалер на Вердер Бремен си даде два автогола за 5 минути

Иако фудбалерите на Вердер беа во добра серија на резултати, а Леверкузен гостуваше во Бремен по тешкиот пораз од Цирих во Лига Европа, „аспиринџиите“ им одржаа час по фудбал на домаќините и ги прегазија со 2:6. Два гола во сопствена мрежа си даде бекот Себастијан Лангкамп. Повеќе

Постојат три сигурни работи - смртта, даноци и Пизаро да се врати во Вердер

По апокалипсата во 2179 година Клаудио Пизаро пак ќе потпише за клубот во кој ни самиот не знае колку пати се враќаше во кариерата. Повеќе

Традицијата во Германија која не дозволува шеици и магнати да купуваат клубови

Правилото 50+1 според кое членовите имаат мнозинство гласови е вековна традиција која не може да се купи. Затоа Германците имаат најполни стадиони и пристапни цени за карти, пиво, колбасици. Повеќе

Срцето на Марта чука 101 година за Вердер Бремен

Родена е во 1916-та и е само 17 години помлада од клубот кој и е на прво место во животот. Баба Марта е закон, таа не зборува за пензија или плетење, туку вели: Треба да се вратиме во Европа. Повеќе

„Ќе јадеш порција јајца од овен за да докажеш дека си карактер“
Фудбалскиот Викиликс открива необични договори

Белгискиот весник Le Soir на почетокот на неделава објави неколку необични ставки од договорите меѓу познати фудбалери и клубовите. Сите податоци на новинарот му ги дале хакери од групата Football Leaks коишто ги плашат фудбалските работници ширум светот веќе една година. Повеќе

Бегалецот од Гамбија даде гол за Вердер Бремен

За младиот Осман Мане, дете на бегалци од Гамбија кое одлично игра фудбал пишувавме лани. Викендов Осман (19) го постигна победничкиот гол за Бремен против Баер Леверкузен. „Дали е ова реално. Мислам дека сонувам. Не можам да ја опишам радоста“, изјави Мане веднаш по мечот со Баер. Повеќе

Дали Гнабри е побрз од Усеин Болт?

Серж Гнабри е роден во Штутгарт и настапува за Германија У21. Долго време беше во Арсенал, а минатово лето го купи Вердер Бремен. За него соиграчите тврдат дека е побрз од Усеин Болт. Повеќе

Австрискиот Златан кој со покајание оди на Европско
Кариерата на Марко Арнаутовиќ

Сторија за бурниот карактер на репрезентативецот на Австрија Марко Арнаутовиќ, кој во рани зори бегал од полиција, се тепал со соиграч, имал напнат однос со Мурињо, а сега оди да се прослави на Европско првенство. Повеќе

Избран голот на сезоната во Германија

Клаудио Пизаро, легендарниот перуански фудбалер на Вердер Бремен сезонава го постигна 100-от гол во зелениот дрес. Еден од погодоците сезонава беше прогласен за најубав во Бундеслигата. Повеќе