таг: универзитет

За што (побогу) служи студирањето?

Однапред знаеме кои маани би можеле да му ги најдете на текстов. Ниту општеството им понудило „високо квалитетен идентитет“ на нашите студенти. Ниту пак нашите библиотеки се толку „неверојатно богати“ како оние на Харвард или на Јеил. Но овие совети би требало да важат од најзабаталената селска училница која се грее на дрва, до најпрестижниот универзитет.  Повеќе

Со двочекор да станеш најголем шизик во школо

Од 31. март до 2. април ќе биде кулминацијата на „Мартовското лудило“ - Најдобрите 4 од 68 колеџ екипи од САД ќе играат во полуфиналето и финалето за големата титула. На патот натаму, бекот на Универзитетот Алабама Кримсон Тајд, Колин Секстон тргна во последните четири секунди на сè или ништо против Тексас A&M и го однесе неговиот тим во следната фаза. Повеќе

Кафе пауза на факултет со Агуеро, Силва и Јаја Туре

Додека балканските стадиони стигнуваат во вестите поради нивната руинираност, во Англија некои стадиони ги отворија вратите за студентските кампуси каде се одржуваат факултетски предавања. Повеќе

Дрвото што си е самото свој газда
Лекции по автономија:

Во Атина, Џорџија живее дрво кое е олицетворение на идејата за автономија. Сè што ти е потребно за да ја оствариш -  без оглед дали си човек или дрво или Универзитет -  е свое парче територија и разбирачка со другите дека на него треба да бидеш невознемируван. Повеќе

Турски студентски пленум
Јок ом

Илјадници студенти низ Турција протестираат заради најавата дека на нивните универзитети ќе се градат џамии. Немаат тие ништо против самите верски објекти, ако паралелно со нив се изградат и џедајски и будистички храмови. Повеќе

Факултетски дипломи на кило

Бутембо е град во Конго со околу 600.000 жители. Само во последната академска година се појавиле преку 20 нови високообразовни институции, со бомбастични наслови од типот "Супериорен Институт за трговија и бизнис", "Факултет за авио-механика" или "Докторска школа за петрохемија". Повеќе

Дали се исплати да учиш факултет?

Ако се земе во предвид платата што ја "гарантира," факултетот е се помалку исплатлива инвестиција. Отприлика една петина помалку од пред 10 години. Повеќе

Кога филологот е пис на јазик
Сочни академски преписки

Aко сте помислиле дека меѓу нашите професори има дрски, а дека кафанските вербални дуели се врв на софистицираност во споредба со стилот на некои академски преписки, прочитајте што се случува во Хрватска. Стварно нема смисла во сè да се пред нас! Повеќе