таг: Украина

Порошенко се согласи на допинг-тест пред ТВ дебатата

Како никогаш (и веројатно никаде) до сега, двајцата украински претседателски кандидати што стигнаа до финалето, својот ТВ дуел ќе го одржат на Олимпискиот стадион во Киев. А на Олимписки нема со допингување. Повеќе

Автогол на колото во најнезгодно време

Луксембург се држеше со Украина, играше машки и до 93-та минута имаше 1-1 за евентуален огромен бод во групата. Ама на крај, нивниот најдобар играч Жерсон Родригеш си заби неверојатен автогол и Украина однесе 3 важни бода. Повеќе

Американецот што реши да жени украинска Анџелина Џоли

Општа тривија од видеото: На агенцијата што посредува и има платено над 10.000 за контактите со девојката (пример еден меил да размениш е 10 долари).
Една опсервација од страна околу целата работа:

- Тој во видеото: Девојката изгледа како Анџелина Џоли, што можеш таму да згрешиш?

- Јутјуб коментар на видеото: Ти не изгледаш како Бред Пит. Повеќе

Ј. Тимошенко вс. Ј. Тимошенко на украинските избори

Не само што ќе треба да се бори со сериозните противкандидати, на поранешната премиерка на Украина, Јулија, во трката за претседател на земјата и нагрбачија и двојник на гласачкото ливче, човек по име Јуриј а презиме Тимошенко. Повеќе

Како Порошенко успеа да избори автокефалност за Украинската православна црква

Добивајќи го Томосот на автокефалноста, или, просто кажано, тоа што Цариградската патријаршија и додели независност на Украинската православна црква е еден од најголемите настани на годината. Украинскиот претседател Петро Порошенко беше една од водечките сили зад ова. Повеќе

Од Милан за Шевченко

Неговата игра не можеше да се опише со зборови, неговиот стил беше неповторлив а „Златната топка“ освоена во 2004-та стана признание за неговата уникатност. Повеќе

Шевченко во конфликт со чешки специјалци за да ослободи украински навивачи

Иако Украина губеше на гостувањето во Чешка уште од 4’ минута, на крајот освои драгоцени три бода во Лига на нации со гол даден во 93’ минута. Повеќе

Украина ги користи своите најпознати писатели за кампања за безбедно возење

Украинските власти, заради големиот број сообраќајки, спроведуваат кампања, „Преземи контрола“. Главни авторитетни ликови во неа се - старите украински писатели. Повеќе

Непримерна видео порака на Домагој Вида и Вукојевиќ

Стрелецот на вториот гол за Хрватска, стоперот Вида и членот на стручниот штаб Огњен Вукојевиќ синоќа снимиле видео во кое ја величаат Украина што Русите го сфатиле како провокација. Двајцата долго време играа за Динамо Киев, едниот седум години, другиот пет па затоа ваков излив на емоции за Украинците кои во квалификациите за Светско испаднаа токму од Хрватска. Повеќе