таг: Украина

Границата што ја крена падот на Берлинскиот ѕид

Меѓу главните проблеми на Украина е воспоставувањето на државна граница со Русија, граница која никогаш претходно во историјата не постоела во оваа форма. Повеќе

За ова ли гинеа илјадници Украинци во Втора Светска војна

Во 14. коло од украинското првенство, Шахтјор во дербито го совлада Динамо Киев со 1-0 и ја зголеми предноста на 13 бода. Но мечот помина во сенка на расизам од трибините и црвен картон за Бразилецот Тајсон. Повеќе

Трамп му се намерачил на Гренланд за сериозно

Луѓето од Пентагон и Стејт департманот интензивно работеле што побрзо да ја вратат воената помош на Украина, но никако не можеле да договорат состанок со Трамп затоа што неговите соработници премногу биле зафатени во наоѓање начин како да го купат Гренланд. Повеќе

Шевченко ја препороди Украина која убедливо оди на Европско 2020

Во понеделникот репрезентацијата на Украина го победи европскиот шампион Португалија со 2:1 и меѓу првите обезбеди пласман на Европско првенство 2020. „Жолто-сините“ играат многу убедлив фудбал, а ренесансата ја направи легендарниот Шева. Повеќе

Како Зинченко го прослави пласманот на Украина на ЕП

Момците на Андриј Шевченко ја совладаа Португалија и со 19 бода или 6 победи и едно реми, одат директно на Еврошампионатот следната година. Младиот бек на Манчестер Сити, Александр Зинченко скроз одлепи во живо, и тоа не еднаш. Повеќе

Милан го има најслабиот старт на сезона за 81 година, навивачите излегоа предвреме и свиреа

По примерот на Манчестер Јунајтед, и Милан докажува дека кога еден гигант ќе го допре дното, многу е тешко да се врати на старите патеки на успехот. Со години росонерите не можат да се опорават, а нов шамар синоќа им залепи Фиорентина предводена од ветеранот Рибери. Повеќе

Фотограф сред војната во Украина
Украинскиот бек кој се заборави со новинарката на интервју

Фудбалерот на Манчестер Сити, Украинецот Александр Зинченко после убедливиот триумф над Србија, во едно интервју се занесе и ја бакна новинарката Влада Шеглова во директен пренос. Повеќе

Украински олигарх го повика Зеленски да престане да го плаќа долгот на земјата

Зеленски треба да ги одбие предлог мерките за штедење од ММФ и да престане со исплата на ратите на својот надворешен долг, порача Игор Коломојски украински милијардер и човек кој го сметаат за доста близок на новиот украински претседател. Повеќе