таг: уефа

Црвено-црна фешта, падна и Копенхаген!
Квалификации за Лига на шампиони

Во првиот меч од 3. квалификациско коло вечерва во Скопје, фудбалерите на Вардар го победија Копенхаген со 1-0 и со убава залиха ќе патуваат на реваншот во Данска за една недела. Повеќе

Вардар ќе игра во својот дом против Копенхаген

Откако стадионот „Младост“ во Струмица ни крив ни должен се изнагледа европски фудбал летово, УЕФА реши од неколку причини да ја прифати молбата на Вардар да игра на Националната Арена. Повеќе

Странци, добродојдосте во Скопје

Презентацијата на град Скопје за гостите што ќе доаѓаат за УЕФА Суперкупот. Повеќе

УЕФА дава, но УЕФА може и ќе земе од Вардар

Во ситуација кога работат дигитроните и се пресметува колку ќе се наполни касата на Вардар по успешниот скок во 3. квалификациско коло од Лигата на шампионите, малкумина размислуваат за евентуалните казни поради сериозните пропусти во организацијата на мечот во Струмица. Повеќе

Човекот кој тргна на фудбалски пат околу Европа

Мет Вокер е 40-годишен статистичар во британското министерство за правда кој земал цела година одмор за да гледа фудбал во земјите за кои слушнал само на час по географија. Повеќе

Главни промени на фудбалските правила
Еволуција за четврт век

Во последните неколку децении фудбалските главешини донесоа неколку правила кои ни се пред очи а кои не ги забележуваме многу многу. Повеќе

Два клуба со ист спонзор ќе играат во Лига на шампионите
УЕФА пресече

По некои „структурални измени“ УЕФА донесе одлука околу спорното прашање за учеството на Ред Бул Салцбург и Ред Бул Лајпциг во Лигата на шампионите, места кои двете екипи со ист сопственик и спонзор ги заслужија во австриската и германската лига. Повеќе

Доделувањето на пехарот се враќа на теренот, симнете се долу

Новиот претседател на УЕФА, Словенецот Александар Чеферин донесе одлука со која се менува решението на Мишел Платини од 2007-ма, на победниците во Лига на шампиони и Лига Европа пехарот да им се доделува горе на трибините. Повеќе

Се изведоа првите пенали на нов начин

УЕФА пушти пробен балон со новиот модел за изведување пенали на Европското првенство за жени и мажи до 17 години. По нерешениот исход во полуфиналето на женското ЕП, на Германија и Норвешка им се погоди да станат први во историјата кои шутирале пенали на овој начин. Повеќе