таг: уефа

Уникатна можност да ја гледаш најслабата репрезентација на светот

32 години играат квалификации. Одиграле 136 натпревари и не победиле ниту еднаш. На ФИФА ранг листата се 210-ти од 210 репрезентации на светот. И секој нареден натпревар, домашните навивачи одат на стадионот „Олимпико“ со надеж дека можеби сега е моментот. Повеќе

Поради расистички и фашистички испади, 2 пати прекинат мечот Бугарија - Англија

Англиската фудбалска репрезентација со 6 гола во мрежата на Бугарија го трасираше патот кон Европско првенство 2020, но натпреварот ќе остане во сенка на она што англиските медиуми го најавуваа цел месец наназад. Повеќе

Како да се купат карти за Европско 2020, колку чинат, каде ќе се игра?

Пошироката македонска јавност, дали поради временската дистанца (март), дали поради карамкашата што ја направи УЕФА со 234 турнири, или поради нешто трето, не е запознаета со тоа дека Македонија 180 минути ќе ја далат од историски пласман на едно Европско. Повеќе

Што треба да знаеме за новото, трето натпреварување на УЕФА

Од сезоната 2021/22, УЕФА сериозно ќе ја смени структурата на еврокуповите. Овие промени нема да ја тангираат Лига на шампиони, но затоа групната фаза на Лига Европа ќе се скрати на 16 клуба и ќе се појави трет еврокуп. Повеќе

Па добро бе УЕФА, првпат играм Лига на шампиони и вие вака

По фантастичната сезона 2018/2019 во Серија А, Аталанта заслужено се најде меѓу најдобрите европски клубови во Лига на шампиони. Дебито ќе го имаат во Загреб, против Динамо во среда. А нивниот клучен играч од среден ред, холандскиот репрезентативец Мартен Де Рон имаше интересна преписка со УЕФА. Повеќе

Мистичниот говор на Кантона на гала вечерата во УЕФА

Ексцентричниот Ерик Кантона прими награда од претседателот на УЕФА Чеферин за животно дело и одржа необичен говор кој сите присутни во салата во Монтеркарло и крај екраните ги остави збунети. Повеќе

Врвниот муабет на Роналдо и Меси на свечената средба

На гала вечерата во Монако, покрај ждрепката за Лига на шампиони, се бираше и најдобар игач во Лигата на шампионите за минатата сезона. Го избраа Вирџил Ван Дајк од Ливерпул, а момент на вечерта беше муабетот на Меси и Роналдо кои седеа еден до друг. Повеќе

Новото правило во фудбал ќе отвори нови можности

Од 1 јуни во фудбалот дејствуваат нови правила, а едно од најинтересните е правилото според кое играч смее да има контакт со топката при изведување на гол-аут од голманот, внатре во голманскиот простор, додека противничкиот мора да биде надвор од шеснаесетникот. Повеќе

Гласајте за гол на сезоната - кој од кој поубав погодок

УЕФА го означи за отворено гласањето за најубав гол на сезоната 2018/2019. Ќе може да се бира најдобар погодок до 9 август кога се затвора гласањето и ќе биде избран бројот 1. Повеќе