таг: тренер

Приказната за новиот-привремен тренер на Реал Мадрид

Многумина го паметиме како фантастичен техничар и брзо лево крило кое се прослави на „Сантијаго Бернабеу“ а и како човек кој ја почна акцијата за феноменалниот гол на Зидан со Леверкузен во Лига на шампиони. Повеќе

Заврши трофејниот пат по кој Зидан изоде со Реал Мадрид

Од нигде никаде во сончевиот Мадрид претпладнево загрме а громот одекна во цел свет. Повеќе

Арсен заминува од Арсенал

Преку официјално соопштение на клупската страна, легендарниот француски тренер објави дека по завршувањето на сезонава си оди од својот дом кој го водеше 22 години! Повеќе

И тренерите станаа симулатори

Што време дојде во фудбалот, да и оние кои треба да им даваат ум на играчите почнаа да симулираат фаули. Генијална идеја ти е ова, немај гајле никој нема да примети, фудбалот не се снима со камери, плус никој не користи интернет во денешно време. Инаку црепот е од Уругвај. Повеќе

Нека му ја мислат играчите на Милан

Монтела доби отказ, а на негово место тренер на Милан стана вечниот борец Џенаро Гатузо кој во една прилика изјави: „Во болница ќе одам само кога ќе ми ја исечат главата, за конци сам ќе се снајдам“. Ако Винченцо беше толерантен и фин, ништо чудно Рино да дели шамари ако не играат како треба. Повеќе

Што смеат играчите кај Гвардиола а што не
Принципите на Пеп

Гласниот заговорник на независна Каталонија важи за најдобар тренер на денешницата. Неговиот Манчестер Сити игра нереална сезона и дава по 6-7 голови по натпревар. За тоа е најзаслужен токму Пеп кој има свои принципи на работа од кои не отстапува. Повеќе

„Бев најмал во школо и на терен, секој ден ми ставаа инјекции“
Приказна за фудбалскиот пат на Лионел Меси

„Во еден момент сфатив дека детево како да е од некоја друга планета од која доаѓаат исклучителни луѓе: доктори, професори, врвни музичари, сликари...“, вели човекот кој е најзаслужен што Барса прифатила да го прими на проба. Повеќе

Најјаката прес конференција на Мурињо

Додека играчите на Јунајтед ги отпоздравувале навивачите во последниот домашен меч сезонава, Мурињо отишол во прес-салата каде имало неколку новинари. Повеќе

Каква ќе биде иднината на Лестер без Раниери

Франк де Бур, Алан Пардју, Гус Хидинк, Гери Роует, Аврам Грант, Најџел Персон или Роберто Манчини? Кој и да дојде ќе има задача да обезбеди опстанок во најдоброто друштво. Повеќе