таг: торино

Серијалот за Јуве од Нетфликс е одличен маркетиншки потег

Јувентус е италијански бренд кој тргна „по патот на свилата“. Гигантот Нетфликс направи серијал за фудбалскиот хегемон којшто го допре плафонот во Италија и сега се шири на другите големи континенти каде ја запознава публиката со својата големина. Повеќе

Тензијата меѓу навивачите на Торино и Јувентус

Ова градско дерби, симбол на монденскиот север на Италија е уникатно по многу нешта - како на пример тоа што Торино има поголем број поддржувачи во самиот град а Јувентус на ниво на цела држава. „Биковите“ немаат триумф над Јуве којзнае од кога, ама тоа не ги спречува да го полнат стадионот уште повеќе. Повеќе

Олимпиското село од Игрите во Торино е гето на мигранти

Она што им се случи речиси на сите градови кои беа домаќини на Олимписки Игри, не го заобиколи ниту Торино. Повеќе

Нова утка со ВАР, нервоза, црвен и отказ после полноќ

ВАР го уништува тоа малку од убаво што остана во нашиот фудбал, се вели во еден коментар на навивач на Торино кој со право критикува, нешто кое веќе е малку да помине само со критика. Повеќе

Судија кај си ќор, па уште и храната ти е грда

Навивачите на Лацио немаат уште завршено со судијата кој не им досуди чист пенал против Торино, па откако не го начекаа пред стадион, му најдоа нешто што е во негова сопственост за да му се одмаздат. Повеќе

Џабе е ВАР кога не ве бива за судии

Околу 600 навивачи на Лацио синоќа го чекале главниот судија Пјеро Џакомели пред стадион за да го натепаат, но тој излегол после полноќ. Ете до толку стана или остана за никаде судењето во една популарна лига како Серија А која не ја спасуваат ниту најразно разни технологии. Повеќе

Нели жабарите мислеле само на Катеначо?

Умреа тие времиња кога италијанскиот фудбал претставуваше синоним за играње одбрана и само одбрана. Во Италија имаше многу ланска, а така е и оваа сезона. Ве поздрави мечот Удинезе - Перуџа од Купот на кој паднаа вкупно 11 голови. Повеќе

Михајловиќ го пушти голманот да шутира слободен удар

На 20 годишниот Вања Милинковиќ Савиќ, инаку помал брат на Сергеј од Лацио, му фаќа акалот за слободни удари. Тоа го тврди неговиот тренер кој беше мајстор од прекини, а тоа го докажува и видеово. Повеќе

Најубавата сцена викендов во Серија А

Од средбата меѓу Милан и Торино немаше потреба да се гледа хајлатс бидејќи заврши 0:0, но на крајот се случи еден момент за кој зборува цела Италија. Андреа Белоти му го даде дресот на едно дете, инаку навивач на Торино, а неговото име е Матео Бонучи, син на Леонардо Бонучи. Тој навиваше за Торино и кога татко му го носеше дресот на Јуве. Дресот го прими неговиот постар брат Лоренцо Бонучи. Повеќе