таг: торино

Судија кај си ќор, па уште и храната ти е грда

Навивачите на Лацио немаат уште завршено со судијата кој не им досуди чист пенал против Торино, па откако не го начекаа пред стадион, му најдоа нешто што е во негова сопственост за да му се одмаздат. Повеќе

Џабе е ВАР кога не ве бива за судии

Околу 600 навивачи на Лацио синоќа го чекале главниот судија Пјеро Џакомели пред стадион за да го натепаат, но тој излегол после полноќ. Ете до толку стана или остана за никаде судењето во една популарна лига како Серија А која не ја спасуваат ниту најразно разни технологии. Повеќе

Нели жабарите мислеле само на Катеначо?

Умреа тие времиња кога италијанскиот фудбал претставуваше синоним за играње одбрана и само одбрана. Во Италија имаше многу ланска, а така е и оваа сезона. Ве поздрави мечот Удинезе - Перуџа од Купот на кој паднаа вкупно 11 голови. Повеќе

Михајловиќ го пушти голманот да шутира слободен удар

На 20 годишниот Вања Милинковиќ Савиќ, инаку помал брат на Сергеј од Лацио, му фаќа акалот за слободни удари. Тоа го тврди неговиот тренер кој беше мајстор од прекини, а тоа го докажува и видеово. Повеќе

Најубавата сцена викендов во Серија А

Од средбата меѓу Милан и Торино немаше потреба да се гледа хајлатс бидејќи заврши 0:0, но на крајот се случи еден момент за кој зборува цела Италија. Андреа Белоти му го даде дресот на едно дете, инаку навивач на Торино, а неговото име е Матео Бонучи, син на Леонардо Бонучи. Тој навиваше за Торино и кога татко му го носеше дресот на Јуве. Дресот го прими неговиот постар брат Лоренцо Бонучи. Повеќе

Околу левицата на Александар Коларов

Препознатлив елемент во играта на српскиот лев бек се слободните удари. Од неговиот пријател и поранешен селектор научил многу за тоа како да ги матира голманите, а викендов ученикот го победи учителот. Повеќе

Да дебитираш со ваков гол во ЛШ и доста ти е

На 8 меча од премиерното отворање на сцената во Лигата на шампионите синоќа паднаа 28 гола. Најубавиот го даде Италијанецот Давиде Ѕапакоста од Челси кој уште не се распакувал по пристигнувањето во Лондон од Торино. Челси славеше 6-0 против Карабаг од Азербејџан а Ѕапакоста го даде голот во 30’ минута. Повеќе

Најбесмислените 5 трансфери кои можеа да се случат во Серија А

Во очекување на некој хит трансфер за ова лето, одиме со оние кои ќе беа или звучат најапсурдни. Каде ли ќе беше сега Меси и дали ќе беше тоа што е сега, ако во 2002-ра година потпишеше за Комо? Истото важи и за другите. Повеќе

Тренерот на Кротоне извозе 1.300 км на велосипед
Во чест на загинатиот син

„Им ветив на момците ако се спасиме, ќе тргнам со точак до Торино. Приказната немаше да има смисла ако не стоев на зборот во кој веруваа дечките“, вели Давиде Никола кој возеше во чест на син му и други загинати на велосипед. Повеќе