таг: светско првенство 2018

Компилација „Свецко 2018“

Првата половина од секое Светско е чист мерак за гледање затоа што во игра се секакви скриени таленти кои редовно успеваат да освојат симпатии на публика, која ќе ги збори барем до следното Светско (и на пример да видиш дека и ти од тука можеш да навиваш и да се возбудиш за Иран како да си израснат на улица во Техеран). Дел од општо народниот сеир собран од натпреварите по групи. Повеќе

Перуанци продавале дом за да одат на Светско

Да, Исланѓаните многу сакаат фудбал и скоро цела земја остана пуста откако илјадници од нив отпатувале во Русија на Светското. Ама она што го прават луѓето од Перу за својата фудбалска репрезентација се коси со здрав разум и е лудо. Повеќе

Збор-два за секоја репрезентација на Светското

Дојде и тоа што го чекавме четири години. Месец дена ќе уживаме во најдобриот фудбал на светот. 32 репрезентации собрани на едно место ќе покажат што знаат. Да ги запознаеме. Повеќе

Германија светски шампион!?

Економист од германската Комерцбанк врз основа на свои симулации, формули и ексели ја прогласи Германија за победник на претстојниот Мундијал. Да не биде претерано „свој на свој“ авторот на анализата е Британец кој работи во лондонското претставништво на банката. Повеќе

Дресовите на Бразил низ историјата на Светските првенства

Еден од најпрепознатливите фудбалски дресови на светот сигурно е оној на „Селесао“, бразилската фудбалска репрезентација. Овој дрес веќе 40-ина години трпи мали промени со цел да се сочува традицијата. Повеќе

Кој е Милорад Мажиќ - Србинот кој ќе го суди финалето на Лига на шампиони

Мажиќ е роден на 23 март 1973 година во градот Врбас. Поради повреда на коленото прерано ја завршил играчката кариера во 1996 година, но поради голема љубов кон фудбалот решава да продолжи како арбитар. Повеќе

Ахил не му даде да игра на Светско

Високиот и борбен централен бек баш нема среќа со стопалата и Ахиловата тетива која што неколку пати во кариерата го принудуваше долго да паузира. Сега ќе го пропушти најважниот фудбалски настан во неговата кариера. Повеќе

„Нема веќе фудбал како легендарниот Танго“ - голманите се жалат од топката за СП 2018

Пар светски врвни голмани се пожалија за квалитетот на официјалната фудбалска топка со која ќе се игра Светското во Русија. А не се први вакви поплаки за топка. Повеќе

Еден од стадионите за Светско е недовршен поради силна зима

Светското првенство во Русија почнува на 14. јуни а еден од новите стадионите уште не е готов поради што ФИФА праќа мониторинг служби а Путин ги опоменува локалните градоначалници. Повеќе